Wskazania do wykonania zabiegu:
Zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego III stopnia wg Rockwood’a
Przeciwwskazania do zabiegu
Nie ma specyficznych przeciwwskazań do przeprowadzenia powyższego zabiegu. Obowiązują ogólne przeciwwskazania do zabiegów operacyjnych np. obciążony wywiad chorobowy.
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W pierwszym etapie do stawu ramiennego wprowadzana jest kamera w celu wykluczenia uszkodzeń współtowarzyszących. Następnie wykonuje się niewielkie cięcie skórne w rzucie uszkodzonego stawu barkowo-obojczykowego. Przy użyciu odpowiedniego celownika wywiercony zostaje kanał przechodzący przez obojczyk oraz wyrostek kruczy łopatki. Przez tak przygotowany kanał przeprowadzane są wytrzymałe taśmy ustabilizowane zarówno od dołu na wyrostku kruczym, jak i na obojczyku za pomocą tytanowych guzików.
Rekonwalescencja po zabiegu
Po zabiegu operacyjnym kończyna zostaje unieruchomiona w temblaku. Zakazane są ruchy kończyną powyżej głowy (zgięcie i odwiedzenie >90stopni). Pacjent rozpoczyna rehabilitację po okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Powrót do pełnej sprawności wraz aktywnością sportową zajmuje około 6 miesięcy.