Stawem rzekomym nazywamy brak zrostu, bądź brak postępu gojenia w czasie, w którym zazwyczaj dochodzi do pełnego wygojenia złamania w danej okolicy. Zwykle staw rzekomy stwierdza się dopiero w 9. miesiącu od złamania.
Objawy stawu rzekomego trzonu kości ramiennej
Objawy stawu rzekomego trzonu kości ramiennej można podzielić na kliniczne i radiologiczne. Klinicznie pacjent będzie odczuwał dolegliwości bólowe nad złamaniem, a w badaniu wyczuwalna będzie patologiczna ruchomość. Dolegliwości bólowe będą nasilały się w trakcie obciążania kończyny. Do objawów radiologicznych zaliczamy brak widocznego zrostu po czasie w którym ten zrost powinien być już uzyskany.
Przyczyny stawu rzekomego kości ramiennej
Najczęstszymi przyczynami występowania stawów rzekomych jest nieprawidłowo wykonane zespolenie złamanego trzonu kości ramiennej, zaburzenie ukrwienia tkanki kostnej w obrębie złamania, stan zapalny kości w obrębie złamania, znaczne przemieszczenie odłamów, choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, osteoporoza.
Leczenie stawu rzekomego trzonu kości ramiennej
Leczenie stawu rzekomego trzonu kości ramiennej najczęściej leczy się operacyjnie. Przed wykonaniem operacji konieczna jest dobra diagnostyka – wykonuje się badania RTG, a nawet tomografię komputerową. Złotym standardem jest zespolenie przy użyciu płyty z wykorzystaniem allogenicznych przeszczepów kości gąbczastej.
Po leczeniu operacyjnym wymagana jest specjalistyczna rehabilitacja.