Ortopedia i TraumatologiaBiodroArtroskopia stawu biodrowego
UMÓW WIZYTĘ
W Carolina Medical Center zajmujemy się leczeniem stawu biodrowego. Wykonujemy artroskopię biodra oraz najmniej inwazyjną z metod kapoplastykę stawu metodą BHR.

KLINIKA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

ARTROSKOPIA STAWU BIODROWEGO

WSTĘP

Staw biodrowy popularnie zwany biodrem odpowiada za kilka najistotniejszych dla poruszania się człowieka czynności. Jest też stawem narażonym na urazy i schorzenia, szczególnie zwyrodnienia.

Kontuzja tego stawu praktycznie wyłącza pacjenta z aktywnego życia. Na szczęście ortopedzi potrafią leczyć nawet bardzo skomplikowane schorzenia stawu biodrowego. I to od wielu lat, bo pierwszego wszczepienia sztucznego stawu biodrowego dokonano już w 1952 roku.

Staw biodrowy jest stawem wieloosiowym, kulistym panewkowym utworzonym przez panewkę kości biodrowej, w głębi której znajduje się powierzchnia pokryta chrząstką szklistą. Dół panewki jest wypełniony tkanką tłuszczową i kosmkami maziowymi. Cały staw otoczony jest torebką stawową. Wewnątrz niej znajduje się błona maziowa.

By zdać sobie sprawę z roli stawu biodrowego i stopnia skomplikowania czynności jakie postawiła przed nim natura wymieńmy ruchy wykonywane przez kość udową w tym stawie. To aż siedem czynności: prostowanie, zginanie, odwodzenie, przywodzenie, rotacja zewnętrzna, rotacja wewnętrzna, obwodzenie. Umożliwiają to więzadła znajdujące się w stawie biodrowym: więzadło biodrowo-udowe (najsilniejsze więzadło ludzkiego organizmu, wytrzymuje obciążenie do 350 kg), więzadło łonowo-udowe, więzadło głowy kości udowej oraz tzw. warstwa okrężna. Ta ostatnia jest włóknistym pasmem, przebiegającym wokół szyjki głowy kości udowej. Wzmacnia torebkę stawową, uelastycznia i stabilizuje staw biodrowy.

ARTROSKOPIA STAWU BIODROWEGO

Pierwsza artroskopia stawu biodrowego na świecie została wykonana w 1931 roku. Od tego czasu technika dosyć mocno się rozwinęła. W Europie cieszy się popularnością od około 15 lat, jednak w Polsce jest praktycznie nie znana. Szkoda, bo jest to mało inwazyjny sposób oceny i leczenia patologii stawu biodrowego, szczególnie u młodych, aktywnych osób. Stanowi ważną alternatywę dla zabiegów wykonywanych w sposób tradycyjny z dużym cięciem skórnym.

Znajomość problematyki chorób stawu biodrowego nie jest duża – tylko nieliczni lekarze mają wiedzę pozwalającą na skuteczne leczenie patologii tego narządu. Istnieje ogólne przekonanie, że staw ten funkcjonuje do momentu całkowitego zniszczenia, a wtedy stosuje się protezoplastykę. Czy jednak nie zbyt często pojawia się rozpoznanie tzw. pierwotnej coxartrozy, czyli zmian zwyrodnieniowych o niewyjaśnionej etiologii? Czy w ten sposób nie przyznajemy się do tego, że nie wiemy dlaczego staw uległ degeneracji?

Dla kogo artroskopia?

Większość pacjentów wymagających procedury artroskopowej biodra to ludzie młodzi, aktywni, z dolegliwościami bólowymi biodra. Etiologia dolegliwości może być urazowa np. upadek z wysokości czy wypadek samochodowy, ale pacjenci często nie wiążą momentu wystąpienia dolegliwości bólowych z określonym urazem. Artroskopia wskazana jest w przypadku następujących schorzeń:

  • konflikt udowo-panewkowy (FAI)
  • dysplazja stawu biodrowego
  • zespół trzaskającego biodra (Snapping HIP Syndrome – SHS)
  • zapalenie stawu biodrowego
  • ciało wolne w stawie biodrowym
  • infekcje stawu biodrowego

U osób w średnim wieku leczenie artroskopowe biodra jest często świetną alternatywą dla endoprotezoplastyki stawu. Jeśli jesteś osobą poniżej 50. roku życia, cierpisz na silne bóle biodra, a Twój lekarz zaproponował Ci endoprotezę, istnieje szansa, że artroskopia biodra jest rozwiązaniem dla Ciebie. Tym samym zachowasz własny staw biodrowy, unikniesz ryzyka i ograniczeń związanych z wszczepieniem endoprotezy.

Przebieg operacji

biodro6Artroskopia stawu biodrowego polega na wytworzeniu 3-4 małych nacięć na skórze, przez które do stawu wprowadza się narzędzia i kamerę w celu dokładnego uwidocznienia i oceny rozległości patologii. W trakcie zabiegu dokonuje się naprawy widocznych uszkodzeń, usuwa tkanki niepożądane oraz płucze staw. Po zabiegu pacjent przewożony jest na salę pooperacyjną, z niego trafia do oddziału szpitalnego. Długość pobytu zależy od ewentualnych dolegliwości bólowych, możliwego krwawienia, obrzęku oraz gojenia ran.

Powikłania

Artroskopia stawu biodrowego jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem. Ogólny odsetek powikłań nie przekracza na ogół 1-2%. Powikłania najczęściej związane są z ułożeniem pacjenta i wyciągiem zakładanym za kończyny dolne. W wyniku ucisku na nerwy okolicy krocza mogą pojawić się przejściowe zaburzenia czucia na przedniej i wewnętrznej stronie uda lub/i narządów płciowych. Bardzo rzadko uszkodzenie może być trwałe. Inne powikłania są takie same jak przy każdej operacji, czyli ryzyko krwawienia, zaburzeń gojenia rany, infekcji, utrzymywanie się bólu.

Rehabilitacja

Po każdym zabiegu artroskopii stawu biodrowego konieczna jest rehabilitacja trwająca łącznie nawet kilkanaście tygodni. Bezpośrednio po zabiegu, przez kilka dni zaleca się chodzenie z asekuracją kulami. W wybranych przypadkach konieczność odciążania stawu (zakaz stawania na nodze) może trwać do kilku tygodni. Standardowo zaleca się odpoczynek w domu do czasu zdjęcia szwów tj. do dwóch tygodni. Po tym czasie, w zależności od wykonywanego zawodu można myśleć o powrocie do pracy. Powrót do aktywności sportowych możliwy jest dopiero po zakończeniu rehabilitacji.

Dlaczego Carolina Medical Center?

Artroskopia stawu biodrowego to technicznie dość trudny i skomplikowany zabieg. W czasie zabiegu potrzebne jest rozciągnięcie stawu i wytworzenie sztucznej przestrzeni wewnątrzstawowej, pozwalające na wsunięcie narzędzi. Właśnie konieczność trakcji stawu oraz bliskość ważnych struktur anatomiczynych wymagają od chirurga dużej precyzji i doświadczenia. W Carolina Medical Center zabiegi artroskopowe wykonujemy już od 1998 roku, a odsetek powikłań jest niższy od średniej publikowanej w fachowej literaturze.

Zabieg operacyjny w Carolina Medical Center poprzedzony będzie szczegółową diagnostyką obrazową, Do oceny struktur wewnątrzstawowych wykonamy badania rezonansem magnetycznym po podaniu kontrastu do stawu (artrografia MRI). Różnica pomiędzy klasycznym rezonansem magnetycznym a artrografią MRI jest znaczna. W pierwszym przypadku wyniki fałszywie ujemne sięgają 30%, a w drugim około 8%.

Zabieg przeprowadzi zespół doświadczonych chirurgów ortopedycznych, którzy wykorzystają wysokiej klasy materiały i sprzęt operacyjny, aby zminimalizować ryzyko powikłań i zapewnić możliwie szybki i trwały powrót do pełnej sprawności. Po operacji na pacjenta czeka komfortowy pokój w oddziale szpitalnym oraz troskliwa opieka personelu pielęgniarskiego. Pacjent zostanie wypisany do domu tak szybko jak to możliwe, zwykle dwóch dniach. Zanim to nastąpi, pacjent rozpocznie rehabilitację – już na oddziale szpitalnym odwiedzi go fizjoterapeuta.

Cały proces leczenia – od konsultacji lekarskiej, przez badania diagnostyczne, zabieg operacyjny, hospitalizację i fizjoterapię – nadzorowany będzie przez lekarza prowadzącego, który zadba o ciągłość i spójność leczenia, kluczową dla szybkiego powrotu do zdrowia.

 

URAZY BIODRA I ICH LECZENIE:

Wybierz część ciała, która Cię boli i dowiedz się jak możemy Ci pomóc:

Specjaliści w dziedzinie:

NASI PARTNERZY