Biodro strzelające – zespół trzaskającego biodra

Biodro strzelające jest wynikiem konfliktu jaki występuje pomiędzy elementami kostnymi. Wyróżniamy trzy postacie zespołu trzaskającego biodra:

  • Zewnętrzna – przeskakujące pasmo biodrowo-piszczelowe;
  • Wewnętrzna – przeskakujące ścięgno mięśnia biodrowo-lędźwiowego; przeskakiwanie ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego przez krętarz mniejszy, głowę kości udowej lub wyniosłość biodrowo-łonową;
  • Wewnątrzstawowa – uszkodzenia mechaniczne wewnątrz stawu (ciała wolne, patologie chrząstki stawowej, zerwanie obrąbka stawowego lub więzadła głowy kości udowej).

Korekcja wad postawy stanowi znaczącą rolę w zapobieganiu zespołowi strzelającego biodra. Dlatego też warto już od dzieciństwa dbać o odpowiednią postawę ciała, stawy i kręgosłup. Nieprawidłowości, które występują w jednym obszarze naszego ciała mają wpływ na inny. Przykładowo: asymetria kończyn dolnych ma wpływ na pojawienie się w wieku dojrzałym na zespołu strzelającego biodra.

Powodowane przez wiele różnych przyczyn, a wśród nich przeskakujące ścięgno mięśnia biodrowo-lędźwiowego (biodro strzelające wewnętrzne) oraz przeskakujące pasmo biodrowo-piszczelowe (biodro strzelające zewnętrzne). Siedzący styl życia prowadzi często do przykurczu tych struktur, wytwarzaniu stanów zapalnych i bólu.

Przyczyny zespołu trzaskającego biodra

Nie do końca znane są przyczyny tego urazu biodra. Najczęściej wskazuje się na urazy i przeciążenia, a także na aktywność fizyczną, która wymaga częstego zginania tego stawu (np. taniec – często zespół trzaskającego biodra zwany jest „biodrem tancerza”) . Specjaliści w dziedzinie ortopedii i traumatologii są jednak zgodni, że główną przyczyną „strzelającego” biodra jest nierównowaga sił mięśni poruszających się w stawie biodrowym. Wynika ona z nieodpowiedniej biomechaniki ruchu – różnica między długością kończyn dolnych, asymetria w ich obciążeniu, wzmożone napięcie pasma biodrowo-piszczelowego, zaburzenia okolic miednicy. Kolejnymi czynnikami, które też są kojarzone jako przyczyny trzaskającego biodra to m.in. wiek, przebyte urazy, operacje, wady postawy itp.

Objawy zespołu trzaskającego biodra

Zespół trzaskającego biodra kojarzony jest przez większość pacjentów jako słyszalne strzelanie, przeskakiwanie, tarcie w obrębie stawu biodrowego podczas wykonywania ruchów, najczęściej w trakcie zginania i prostowania stawu. Do wymienionych objawów zazwyczaj dochodzi dyskomfort, a także tępy ból. W cięższych przypadkach chorzy skarżą się także na utrudnione poruszanie się.

Leczenie zespołu trzaskającego biodra

Głównie stosuje się leczenie zachowawcze, które polega na podaniu środków przeciwbólowych (w stanach ostrego bólu – ostrzyknięcia sterydowe) oraz rozpoczęciu rehabilitacji. Ma ona na celu przywrócenie prawidłowej biomechaniki ruchu w stawie biodrowym. Wprowadza się zazwyczaj ćwiczenia na korekcję postawy ciała, a także zabiegi zmniejszające wzmożone napięcie tkanek. Dodatkowo w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i stanu zapalnego można zastosować zabiegi takie jak: pole magnetyczne, laser, krioterpię czy ultradźwięki. Można także zastosować elastyczny plaster – kinesiotaping – w obrębie stawu biodrowego. Plaster zmniejsza przyparcie pasma biodrowo-piszczelowego do krętarza większego, co w konsekwencji przyczynia się do złagodzenia tarcia. W przypadku, gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne należy przystąpić do zabiegu chirurgicznego – najczęściej jest on wykonywany techniką artroskopii.