Konflikt udowo-panewkowy

Polega na tworzeniu się wyrośli kostnych na szyjce kości udowej lub/i panewce stawu, co powoduje wtórne uszkadzanie chrząstki i obrąbka, a w konsekwencji ból i uczucie przeskakiwania w stawie. Pacjenci mają ograniczenie zakresu ruchów w stawie co powoduje np. trudności we wsiadaniu do samochodu, wiązaniu sznurówek, ból przy długim siedzeniu. Artroskopia stawu biodrowego opóźnia konieczność implantacji endoprotezy biodra.

Przyczyny konfliktu udowo-panewkowego

Możemy wyróżnić trzy typu konfliktu udowo-panewkowego (patrz tabela). Najczęściej uraz ten dotyka ludzi młodych, aktywnych, uprawiających sport. Przyczyną jest bezobjawowe złuszczenie głowy kości udowej.

Rodzaje konfliktu udowo-panewkowego:

KrzywkowyKleszczowyMieszany
Głowa kości udowej nie jest owalna i dochodzi do zaburzeń ruchomości względem panewki.Nadbudowa kostna na krawędzi panewki stawowejZamiany w obrębie kości udowej i panewki stawu biodrowego
Częściej występuje u mężczyzn niż kobiet (14:1)Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn (3:1) 

Objawy konfliktu udowo-panewkowego

Objawami konfliktu udowo-panewkowego jest przede wszystkim ograniczenie ruchomości zgięcia i rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym. Występuje silny ból umiejscowiony w okolicy pachwiny – zazwyczaj na początku aktywności fizycznej. Pacjenci mogą mieć uczucie „przeskakiwania” w stawie. Mogą występować trudności we wsiadaniu do samochodu, wiązaniu sznurówek bądź ból może nastąpić przy długotrwałym siedzeniu.

Leczenie konfliktu udowo-panewkowego

Diagnoza oparta jest o wywiad lekarski, badanie kliniczne i diagnostykę obrazową (w niektórych przypadkach wykonuje się również badanie tomografii komputerowej poszerzonej o rekonstrukcje 3D). Wykonanie RTG w dwóch płaszczyznach przy konflikcie udowo-panewkowym wskaże zwężenie szpary stawowej – co jest podstawowym czynnikiem uszkodzenia chrząstki stawowej.

W przypadku, gdy szybko zdiagnozuje się konflikt udowo-panewkowy można zastosować rehabilitację. Dzięki ćwiczeniom stabilizacji głębokiej mięśni obręczy biodrowej, mobilizacji tkanek miękkich, ćwiczeniom propriocepcji oraz suchemu igłowaniu można uzyskać pełną sprawność. Gdy zniekształcenia powodują silny ból stosuje się w rehabilitacji terapię manualną, bądź trakcję ręczną stawu biodrowego. W przypadku późnego rozpoznania konfliktu stosuje się zabieg artroskopii stawu biodrowego.

Dowiedz się więcej o artroskopii stawu biodrowego