Obrąbek pogłębia wydrążenie panewki. Przy jego uszkodzeniu pacjent może mieć wrażenie przeskakiwania w środku stawu. Najczęściej współistnieje z dysplazją stawu biodrowego lub urazami. Uszkodzony obrąbek można częściowo wyciąć lub gdy jest urwany doszyć na swoje miejsce. Częściej występuje u piłkarzy, gimnastyków.
Przyczyny uszkodzenia obrąbka panewki
Najczęściej współistnieje z dysplazją stawu biodrowego, hipertrofią obrąbka lub urazami. Zaburzenia anatomiczne powodują często konflikt udowo-panewkowy. W wyniku tego dochodzi do rozbudowy tkanki kostnej, która w momencie zgięcia, rotacji czy docisku prowadzi do niszczenia obrąbka. Do urazów zaliczyć można: nagłe skręcenie biodra, mocne tupnięcie, mikrourazy – wynik sumujących się przeciążeń. Uszkodzenia tego typu często występują u biegaczy długodystansowych, piłkarzy i osób trenujących gimnastykę czy akrobatykę.
Objawy uszkodzenia obrąbka panewki
Przy uszkodzeniu obrąbka panewki można odczuwać wrażenie przeskakiwania w środku stawu bądź epizody blokowania. Podstawowym objawem jest ból (tępy, rozlany, czasami ostry) zlokalizowany w pachwinie lub w jej obrębie. Dolegliwości mogą nasilać się podczas dłuższego stania, siedzenia, chodzenia, a w przypadku sportowców podczas aktywności fizycznej. Ponadto zmniejsza się ruchomość biodra, a jego funkcjonowanie jest ograniczone. Do rzadkiego objawu (związanego z osłabieniem mięśni odwodzących staw biodrowy) zaliczyć można pojawienie się objawu Trendelenburga. Charakteryzuje się opadaniem miednicy po stronie przeciwnej od chorego stawu.
Leczenie uszkodzenia obrąbka panewki
W przypadku leczenia uszkodzenia obrąbka panewki stawu biodrowego stosuje się leczenie zachowawcze albo chirurgiczne. Pierwsze z nich dotyczy zaprzestania bądź ograniczenia aktywności fizycznej, a także wdrożenia postępowania przeciwzapalnego i przeciwbólowego (leki przeciwbólowe dostępne na rynku, okłady lodu). Gdy dojdzie do poprawy, a ból ostry minie wprowadza się ćwiczenia rehabilitacyjne. Ich celem jest redukcja zaburzeń biomechanicznych oraz zwiększenie zakresu ruchów. Osiąga się to za pomocą ćwiczeń wzmacniających mięśnie, zabiegów rozluźniających tkanki miękkie w obrębie biodra, terapię manualną oraz stretching – ćwiczenia rozciągające. Proces rehabilitacyjny powinien trwać ok. 4-6 tygodni. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów należy zgłosić się na zabieg. Polega on na naprawie uszkodzonej struktury za pomocą techniki artroskopii bądź operacji otwartej. Podobnie jak w przypadku leczenia zachowawczego po okresie rekonwalescencji należy podjąć rehabilitację, która trwa ok. 10-12 tygodni.