Artroliza stawu łokciowego

Wskazania do wykonania zabiegu:

  • Blizny oraz zrosty po urazie, złamaniu lub leczeniu operacyjnym
  • Ciała wolne lub skostnienia ograniczające ruchomość stawu
  • Przykurcze torebki stawowej w przebiegu chorób reumatoidalnych

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie ma specyficznych przeciwwskazań do przeprowadzenia powyższego zabiegu. Obowiązują ogólne przeciwwskazania do zabiegów operacyjnych np. obciążony wywiad chorobowy.

Przebieg artrolizy stawu łokciowego

Zabieg może zostać przeprowadzony w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym. Obecnie coraz większą popularność zyskują zabiegi małoinwazyjne. Na skórze wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcia, przez które wprowadzana jest kamera oraz narzędzia niezbędne do wykonania zabiegu. Do stawu podawana jest sól fizjologiczna, która zwiększa jego objętość i pozwala na lepszy wgląd w obszar operowany. Przy użyciu odpowiednich narzędzi przeszkody powodujące ograniczenie ruchomości stawu zostają usunięte. Po zabiegu na nacięcia skórne zakładane są szwy pojedyncze oraz opatrunki jałowe.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu kończyna operowana jest umieszczona na temblaku. Pacjent standardowo opuszcza oddział następnego dnia po operacji. Bezpośrednio po zabiegu rozpoczynana jest intensywna rehabilitacja, aby jak najszybciej przywrócić pełną sprawność stawu oraz nie dopuścić do kolejnego przykurczu.