Endoprotezoplastyka głowy kości promieniowej

Głowa kości promieniowej (koniec bliższy kości promieniowej) jest jedną z głównych struktur odpowiedzialnych za stabilność i przenoszenie siły z dłoni na ramię.

Wskazania do zabiegu

Protezoplastykę przeprowadza się pierwotnie w przypadku wieloodłamowych złamań, gdy niemożliwa jest ich repozycja i stabilizacja (Typ III wg klasyfikacji Masona) oraz przy uszkodzeniach więzadłowych powodujących niestabilność stawu. Innym wskazaniem jest brak zrostu po leczeniu pooperacyjnym, zmiany poinfekcyjne z niestabilnością oraz martwica głowy.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniami do zabiegu jest miejscowa rana w miejscu planowanego wykonania cięcia, ogólnoustrojowa infekcja, infekcja stawu, oraz deformacja/niestabilność stawu promieniowo-łokciowego dalszego.

Przebieg zabiegu

Zabieg przeprowadzony jest w znieczuleniu ogólnym z niewielkiego cięcia po stronie bocznej łokcia, po wypreparowaniu uszkodzenia usuwa się uszkodzoną część końca bliższego kości promieniowej oraz zastępuje się go sztuczną protezą.

Po zabiegu nie stosuje się unieruchomienia sztywnego, bardzo ważne w postępowaniu jest wczesne rozpoczęcie rehabilitacji celem przywrócenia zakresu ruchomości – już w pierwszej dobie od zabiegu należy wprowadzić ruchy bierne oraz czynne do granicy tolerancji.

lek. Przemysław Rychtik

Lekarz w trakcie specjalizacji

Szczególne obszary zainteresowań to leczenie stawu kolanowego oraz stawu skokowego i stopy, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.