Reinsercja przyczepu dystalnego ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia

Wskazania do wykonania zabiegu:

  • Całkowite uszkodzenie przyczepu dystalnego ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia:
    • nagły ból podczas przeprostu stawu łokciowego pod obciążeniem,
    • obrzęk,
    • krwiak na przedramieniu,
    • deformacja mięśnia w obrębie ramienia,
    • osłabienie siły zgięcia oraz supinacji.
  • Częściowe uszkodzenie ścięgna u osób młodych lub mocno aktywnych sportowo

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie ma specyficznych przeciwwskazań do przeprowadzenia powyższego zabiegu. Obowiązują ogólne przeciwwskazania do zabiegów operacyjnych np. obciążony wywiad chorobowy lub zaawansowany wiek chorego.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu regionalnym. Na kończynę operowaną zakładana jest opaska, która ogranicza krwawienie podczas operacji. Chirurg wykonuje niewielkie, poprzeczne cięcie skórne poniżej od dołu łokciowego. Następnie lokalizuje on oderwany kikut ścięgna, odpowiednio go opracowuje i obszywa mocnymi szwami. Kolejnym etapem jest wywiercenie kanału w miejscu anatomicznego przyczepu ścięgna. Przez tak przygotowaną lożę przeprowadza się wcześniej przygotowane nici i blokuje je na dedykowanym guziku tytanowym. Po odpowiednim dociągnięciu nici całość wzmacnia się dodatkowo śrubą wkręconą w wywiercony kanał.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu kończyna unieruchomiona zostaje w temblaku lub w ortezie zegarowej. Gdy operacja została przeprowadzona w krótkim czasie po urazie, a ścięgno bez napięcia zostało dociągnięte do swojego przyczepu unieruchomienie takie trwa około 3 tygodni, a rehabilitację można prowadzić w pełnym zakresie ruchomości. W przypadku większego obkurczenia ścięgna i umocowania go pod większym napięciem wyprost w stawie zostaje ograniczony w ortezie zegarowej. Ruchy czynne są zakazane przez pierwsze 3 tygodnie. Ruchy czynne z oporem dozwolone są nie wcześniej niż po 3 miesiącach od operacji.