Kaletki są strukturami zbudowanymi z błony maziowej o postaci worka, która zazwyczaj znajduje się w miejscach narażonych na znaczą ruchomość tkanek najczęściej w okolicy stawów. Ich funkcją jest ułatwienie ślizgu między strukturami i zmniejszenie tarcia.
Zapalenie kaletki jest stanem dość częstym, jednak brak jest dokładnych badań epidemiologicznych. W większości przypadków przyczyną pojawienia się zapalenia jest: uraz, przewlekły ucisk. Zapalenie kaletki pojawia się także wśród pacjentów, którzy mają choroby reumatyczne.
Wskazania do wykonania zabiegu:
Niepowodzenie leczenia zachowawczego aseptycznego zapalenia kaletki oraz infekcyjne zapalenie kaletki nieodpowiadające na leczenie antybiotykami.
Przeciwwskazania do zabiegu
Nie ma specyficznych przeciwwskazań do przeprowadzenia powyższego zabiegu. Obowiązują ogólne przeciwwskazania do zabiegów operacyjnych np. obciążony wywiad chorobowy.
Przebieg zabiegu usunięcia kaletki
Zabieg usunięcia kaletki wyrostka łokciowego może być przeprowadzony zarówno na otwarto, jak i małoinwazyjnymi technikami endoskopowymi. Niewielkie cięcie skórne wykonywane jest tuż nad zapaloną kaletką. Następnie w całości usuwa się zmienione zapalnie tkanki. W miejscu cięcia zakładane są szwy skórne oraz opatrunki jałowe.
Rekonwalescencja po zabiegu
Usunięta kaletka regeneruje się u pacjenta w swojej prawidłowej, niezapalonej formie. Należy odpowiednio dbać o higienę rany pooperacyjnej oraz unikać czynności drażniących okolicę wyrostka łokciowego. Po 2 tygodniach pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną oraz usunięcie szwów skórnych.