Uszkodzenia w obrębie obwodowego przyczepu ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia nie zdarzają się zbyt często. Przy użyciu dużej siły, np. podczas nagłego dźwignięcia ciężaru, dochodzi do przerwania ciągłości ścięgna. Dzieje się tak najczęściej na tle wcześniejszego osłabienia ścięgna w miejscu jego przyczepu wskutek przebytych mikrourazów, czy przewlekle stosowanej steroidoterapii. W przypadkach, gdzie w grę wchodzą duże siły, przy dość dobrej strukturze ścięgna, może powstać uszkodzenie awulsyjne, czyli oderwanie ścięgna mięśnia dwugłowego wraz z fragmentem kostnym.
Objawy uszkodzenia obwodowego przyczepu ścięgna mięśnia dwugłowego
- ból,
- obrzęk w okolicach stawu łokciowego,
- osłabienie siły zginania i odwracania przedramienia,
- zniekształcenie w obrębie brzuśca mięśnia dwugłowego ramienia.
Leczenie uszkodzenia obwodowego przyczepu ścięgna mięśnia dwugłowego
W celu odtworzenia prawidłowej funkcji mięśnia dwugłowego ramienia należy wykonać operacyjną reinsercję przyczepu ścięgna. W literaturze opisane są różne metody leczenia operacyjnego bez użycia implantów. Przykładowo są to: reinsercja rozszczepionego ścięgna w otwory wyborowane w kości promieniowej z wszczepieniem ścięgna w mięsień ramienny czy też zakotwiczenie szwami chirurgicznymi przyczepu ścięgna w kości. Częściej jednak wykorzystuje się metody z użyciem implantów, które występują pod postacią śrub, mocujących ścięgno w kości promieniowej lub guzików tytanowych itd.
Po operacji kończynę górną unieruchamia się na kilka tygodni w ortezie lub łusce gipsowej tylnej, zdejmowanej do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Rozpoczynają się one już kilka dni po operacji. Początkowo opierają się głównie na ćwiczeniach biernych, wprowadzając stopniowo ćwiczenia czynne.