Wskazania
Wskazaniami do zabiegu operacyjnego złamania w obrębie szyjki kości promieniowej jest znaczne przemieszczenie odłamów – ugięcie kątowe większe niż 30 stopni i/lub przemieszczeniem złamania ponad 3mm.
Wskazaniem jest również mniejsze przemieszczenie, które ewentualnie zaburza ruch pronacji i supinacji przedramienia.
Przeciwwskazania
- Ogólny zły stan pacjenta
Przebieg zabiegu
Początkowo podejmuje się próbę nastawienia złamania w krótkim znieczuleniu dożylnym. W momencie, gdy próba nastawienia nie udaje się, wskazane jest leczenie operacyjne. Pierwszą z metod jest nastawienie z użyciem drutu K przezskórnie lub z użyciem gwoździ TEN metodą Metizeu. Czasami zdarza się, że również ta metoda nie jest skuteczna. W takich przypadkach niestety konieczna jest otwarta repozycja – do niej wymagane jest cięcie skórne. Wtedy pod kontrolą wzroku reponuje się złamania, a następnie stabilizuje z użyciem śrubek lub płytki.
Rekonwalescencja po zabiegu
Czas rekonwalescencji jest zależny od wielu czynników takich jak wiek pacjenta, mechanizm urazu, charakterystyki złamania oraz rodzaj wykonanego zabiegu. Po operacji zazwyczaj stosuje się czasowe unieruchomienie w longecie gipsowej. Rehabilitację zaczyna się standardowo po kilku dniach od zabiegu operacyjnego. Pacjent zazwyczaj wraca do normalnego funkcjonowania po ok. 6 tyg. W przypadku stabilizacji przezskórnej, konieczne jest usunięcie zespolenia po uzyskaniu zrostu kostnego.