Ortopedia i TraumatologiaChirurgia RękiKciuk narciarza
UMÓW WIZYTĘ
reka

KLINIKA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

KCIUK NARCIARZA

Jest to uszkodzenie więzadeł pobocznych kciuka, czyli niestabilność stawu śródręczno-paliczkowego kciuka.

OBJAWY

Głównym objawem jest obrzęk i bolesne ograniczenie ruchomości stawu śródręczno-paliczkowego oraz osłabienie siły uchwytu. W przypadku całkowitej niestabilności widoczna jest deformacja kciuka.

PRZYCZYNY

Przyczyną jest uraz bezpośredni – siła działająca w płaszczyźnie czołowej na zgięty staw, najczęściejpowoduje rozerwanie więzadła pobocznego odłokciowego w okolicy przyczepu dalszego.

Uszkodzenie więzadła pobocznego odłokciowego kciuka zostało określone terminem „kciuk narciarza”. Najczęstszą przyczyną tego urazu jest pociągnięcie za kciuk paskiem kija narciarskiego po upadku w trakcie uprawianie narciarstwa. Innym mającym uzasadnienie terminem jest „kciuk bramkarza”.

LECZENIE

Wykonujemy zdjęcia RTG, aby wykluczyć złamanie (najczęściej awulsyjne złamanie podstawy paliczka bliższego) oraz USG w celu oceny więzadeł. Leczenie, w większości przypadków, polega na unieruchomieniu kciuka w lekkim zgięciu, w sztywnym opatrunku na okres od trzech do sześciu tygodni. Jeżeli podczas urazu doszło do złamania awulsyjnego – przyczepiające się do kości więzadło odrywa fragment kostny zazwyczaj z podstawy paliczka bliższego, bądź występuje przewlekła niestabilność kciuka konieczne jest leczenie operacyjne. Świeże uszkodzenia muszą być leczone operacyjne w przypadku cofnięcia się i uwięźnięcia kikuta więzadła nad rozcięgnem mięśnia przywodziciela kciuka. Po leczeniu operacyjnym konieczne jest unieruchomienie na około trzy tygodnie, a następnie rehabilitacja. Pełen powrót do sprawności możliwy jest po około trzech miesiącach od wykonania przez lekarza zabiegu operacyjnego.

dr Piotr Zaorski

URAZY RĘKI I ICH LECZENIE:

Wybierz część ciała, która Cię boli i dowiedz się jak możemy Ci pomóc:

NASI PARTNERZY