Ręka

Zaufali nam

W czasach naszych przodków ręka, potocznie nazywana dłonią, stanowiła „pędzel” artysty. Dzięki barwnikom roślinnym oraz gliny, a także za pomocą wydrążonej kości, na ścianach jaskiń powstawały malowidła i część historii ludzkości – głównie były to sceny walki pomiędzy łowcą a zwierzyną. Odciski dłoni to także jeden z najczęstszych motywów w sztuce naskalnej.

Skomplikowana budowa ręki – składa się aż z 27 kości – powoduje, że uraz nawet najmniejszej jej części, może prowadzić do poważnych dysfunkcji. Przeczytaj poniżej o najczęstszych schorzeniach oraz metodach leczenia.

Najczęstsze schorzenia ręki

Wśród najczęstszych schorzeń występujących w obrębie ręki wyróżniamy zmiany pourazowe (złamania, zwichnięcia, urazy więzadłowe, uszkodzenia ścięgien, naczyń i nerwów) oraz zmiany zwyrodnieniowe. Te drugie często powstają w wyniku powikłań po urazach (np. stawy rzekome kości, przykurcze palców). Mogą być także wynikiem przewlekłego przeciążenia (np. zespół de Quervaina). Różne dolegliwości ze strony rąk obserwuje się także u pacjentów cierpiących na choroby reumatologiczne.

Diagnostyka ręki

  • Rentgen (RTG) – zalecane zawsze w przypadku bólu ręki lub po urazie. Ma na celu ocenę struktur kostnych pod kątem złamań, zwichnięć i zaawansowania ewentualnych zmian zwyrodnieniowych.
  • Tomografia komputerowa (TK) – szczegółowo ocenia kości w przypadku wątpliwości w badaniu RTG lub jako poszerzenie diagnostyki skomplikowanych złamań. Często wykorzystywane przed leczeniem operacyjnym do jego zaplanowania
  • Ultrasonografia (USG) – uwidacznia tkanki miękkie leżące powierzchownie pod skórą. Główną zaletą USG jest fakt, że to badanie dynamiczne, pozwalające na ocenę tkanek podczas ruchu.
  • Rezonans magnetyczny (RM) – dokładne badanie wykorzystywane do obrazowania wszystkich tkanek miękkich – również tych położonych głęboko, które są poza zasięgiem USG.

Metody leczenia ręki

Metody leczenia dolegliwości ze strony rąk uzależnia się od typu schorzenia, stopnia zaawansowania występujących zmian oraz oczekiwań pacjenta.

W przypadku, gdy doszło do stłuczenia lub przeciążenia ręki, zalecany jest odpoczynek, chłodzenie bolesnej okolicy oraz wspomaganie lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi dostępnymi w aptekach bez recepty.

Poważne urazy oraz przewlekłe dolegliwości bólowe ograniczające funkcję ręki wymagają konsultacji z lekarzem ortopedą, który na podstawie wywiadu z pacjentem i badania klinicznego zaproponuje odpowiednie badania diagnostyczne i leczenie.

Metody leczenia dzielimy na dwie grupy – leczenie zachowawcze (nieinwazyjne) oraz operacyjne.

Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia zachowawczego, to często stosuje się środki farmakologiczne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Występują one pod postacią tabletek, zastrzyków czy maści. Dla wspomagania procesu leczenia oraz przy zmianach zwyrodnieniowych rąk stosowane są także terapie regeneracyjne, mogące przyspieszyć odbudowę uszkodzonych tkanek. Należą do nich m.in. czynniki wzrostu, kwas hialuronowy oraz komórki macierzyste. Ich celem jest spowolnienie degeneracji chrząstki stawowej i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

W części przypadków konieczne może być unieruchomienie nadgarstka, ręki czy palców. Wówczas możliwe jest zastosowanie:

  • ortez (stabilizatorów): działają odciążająco i wspomagająco, pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe (np. orteza zakładana na nadgarstek i/lub kciuk, stabilizatory lub szyny na palec);
  • opatrunków termoplastycznych – usztywnień ze specjalnego tworzywa dopasowywanych indywidualnie do pacjenta;
  • gipsów – w naszej klinice proponujemy pacjentom m.in. gips HMCAST – jest on lekki i wodoodporny.

Rehabilitacja ręki uzależniona jest od rodzaju urazu lub schorzenia. Każde schorzenie ma inną przyczynę pierwotną, której znalezienie zapewnia najlepsze rezultaty leczenia. Fizjoterapeuci z Carolina Medical Center, specjalizujący się w rehabilitacji ręki, stosują różnorodne techniki, m.in. terapię manualną. Przywraca ona równowagę mięśniową, a tym samym funkcje motoryczne.

W przypadku istniejących wskazań pacjent zostaje skierowany na zabieg operacyjny. W Carolina Medical Center stosujemy innowacyjne techniki i procedury medyczne, W miarę możliwości wykorzystujemy małoinwazyjne metody leczenia, np. artroskopię, pozwalającą na rekonstrukcję uszkodzonych tkanek bez konieczności otwierania stawu.

Przeprowadzamy także operacje w znieczuleniu miejscowym metodą WALANT, która umożliwia maksymalne skrócenie czasu rekonwalescencji i hospitalizacji.

Akceptacja merytoryczna tekstu

lek. Karolina Stępień

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Zajmuję się głównie urazami w obrębie kończyny górnej, a także kolana i stawu skokowego. Mam duże doświadczenie w leczeniu kontuzji związanych z uprawianiem sportu. Dużą częścią mojej praktyki jest chirurgia ręki. Wykonuje zabiegi klasycznymi metodami, ale również artroskopowo. Dodatkowo zajmuję się zakażeniami w ortopedii. Moja strona internetowa: karolinastepien.pl

Metody leczenia: Ręka

  1. Artrodeza / usztywnienie w stawach miedzypaliczkowych
  2. Artroskopia nadgarstka
  3. Artroskopowy szew uszkodzenia więzadeł łódeczkowato-księżycowatych
  4. Częściowe usztywnienie nadgarstka
  5. Rekonstrukcja świeżego uszkodzenia z użyciem minikotwiczki (kciuk narciarza)
  6. Korekcja deformacji kciuka i palców ręki
  7. Korekcja palca trzaskającego – metoda otwarta
  8. Mikrochirurgiczny przeszczep nerwu w uszkodzeniu ręki (np. nerw łydkowy)
  9. Odbarczenie / plastyka ścięgna w chorobie de Quervainea
  10. Odbarczenie nerwu łokciowego w zespole kanału Guyona
  11. Odbarczenie nerwu pośrodkowego w zespole cieśni kanału nadgarstka – metoda otwarta
  12. Odnerwienie nadgarstka
  13. Odnerwienie stawów palców
  14. Osteotomia korekcyjna kości śródręcza i palców
  15. Osteotomia korekcyjna kości promieniowej (zewnątrz stawowa)
  16. Osteotomia skracająca kości łokciowej
  17. Rekonstrukcja ścięgien (zginaczy/prostowników) bezpośrednim przeszczepem
  18. Rekonstrukcja stawu rzekomego kości łódeczkowatej w obrębie talii
  19. Rekonstrukcja stawu rzekomego przedramienia przeszczepem kości biodrowej
  20. Rekonstrukcja świeższych / zastarzałych uszkodzeń ścięgien ręki
  21. Resekcja dalszego bieguna kości łódeczkowatej w zmianach STT
  22. Synowektomia w obrębie nadgarstka
  23. Usunięcia gangliona metoda endoskopowa / otwarta
  24. Usuniecie łagodnego guza nerwu małego (osłoniak)
  25. Usunięcie bliższego szeregu kości nadgarstka (PRC)
  26. Usunięcie chrzęstniaka kości z przeszczepem gąbczastym z biodra
  27. Uwolnienie gałązki głębokiej nerwu promieniowego (zespół supinatora)
  28. Uwolnienie przykurczu Dupuytrena I-II stopnia metoda otwarta
  29. Uwolnienie przykurczu Dupuytrena III-IV stopnia metoda otwarta
  30. Założenie epineuralnego szwu nerwu dużego po uszkodzeniu
  31. Założenie szwu nerwu palcowego
  32. Zespolenie złamania w obrębie kości śródręcza metodą śródszpikową
  33. Zespolenie złamania w obrębie przedramienia metodą śródszpikową
  34. Zespolenie złamania w obrębie ręki i przedramienia złamanie proste (dwufragmentowe, pozastawowe lub drutami „K”) / złamanie skomplikowane (kilkufragmentowe, przezstawowe)
  35. Zespolenie złamania w obrębie ręki i przedramienia pod kontrolą artroskopu

Zaufali nam