Korekcja palca trzaskającego – metoda otwarta

Wskazania

  • Niepowodzenie leczenia zachowawczego (unieruchomienie palca oraz iniekcje miejscowe sterydu)
  • Nieodprowadzalne zablokowanie palca trzaskającego

Przeciwwskazania

  • Zakażenie oraz zła jakość skóry w okolicy cięcia.
  • Uczulenie na wybrane leki miejscowo znieczulające oraz sterydowe.

Przebieg zabiegu

Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym bądź regionalnym (blokada splotu ramiennego) z możliwością użycia opaski uciskowej zmniejszającej krwawienie w trakcie zbiegu.
Chirurg wykonuje 1-1,5 cm poprzeczne cięcie skóry nad miejscem „zatrzaskiwania” palca tj. nad głową odpowiedniej kości śródręcza od strony dłoniowej. Następnie preparuje na tępo (służy to ochronie przed uszkodzeniem powierzchownego nerwu promieniowego) w celu uwidocznienia pochewki ścięgna. Chirurg przecina troczek A1 dla właściwego ścięgna zginacza palca ręki co powoduje zniesienie charakterystycznego „zatrzaskiwania”. Na koniec operacji pacjent jest proszony o zgięcie palca jest to kontrola prawidłowego uwolnienia ścięgna. Ranę operacyjną zamyka się przy pomocy szwów skórnych pojedynczych.

Rekonwalescencja po zabiegu

Czynna ruchomość operowanego palca jest wdrażana jeszcze w dniu operacji. Zalecane jest stosowanie leków przeciwzapalnych oraz elewacji kończyny przez 2-3 dni po operacji w celu zapobiegania obrzękowi. Usunięcie szwów następuje 10-14 dni po operacji.