Odbarczenie nerwu łokciowego w zespole kanału Guyona

Wskazania

Objawy występujące u pacjentów takie jak drętwienie, mrowienie, porażenia, nietolerancja zimna oraz dolegliwości bólowe w IV i V palcu ręki. Jeśli po próbie leczenia zachowawczego (unieruchomienie nadgarstka, iniekcje leków sterydowych i unikanie aktywności wywołujących dolegliwości) nie dojdzie do ustąpienia objawów należy przystąpić do leczenia operacyjnego.

Przeciwwskazania

  • Zakażenie oraz zła jakość skóry w okolicy cięcia.
  • Uczulenie na wybrane leki miejscowo znieczulające oraz sterydowe.

Przebieg zabiegu

Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym bądź regionalnym (blokada splotu ramiennego) z możliwością użycia opaski uciskowej zmniejszającej krwawienie w trakcie zbiegu.
Chirurg wykonuje cięcie proste lub zygzakowate długości 3-4 cm po dłoniowej stronie nadgarstka. Następnie uwidacznia więzadło dłoniowe nadgarstka oraz nerw łokciowy w celu jego ochrony. W bezpieczny sposób przecina więzadło dłoniowe nadgarstka i sprawdza, czy doszło do uwolnienia nerwu. Ranę operacyjną zamyka się przy pomocy szwów skórnych pojedynczych lub szwem śródskórnym

Rekonwalescencja po zabiegu

Lekkie aktywności (jedzenie, pisanie, ubieranie się itp.) bez obciążania ręki są dozwolone zaraz po operacji. Kluczowe jest wykonywanie ćwiczeń palców zaraz po operacji. Usunięcie szwów następuje 10-14 dni po operacji, po tym powrót do normalnej aktywności.