Osteotomia korekcyjna kości śródręcza i palców

Objawowe deformacje po złamaniach kości śródręcza i paliczków są stosunkowo rzadkie, podczas gdy deformacje w płaszczyźnie strzałkowej są zwykle dobrze akceptowalne, deformacje rotacyjne mogą doprowadzić do znacznego krzyżowania palców i utrudnienia funkcji, szczególnie chwytu. Ponieważ nie ma zgody co do dopuszczalnych granic deformacji, wskazania do korekcji chirurgicznej są zwykle oparte na wynikach klinicznych i po subiektywnych ograniczeniach funkcjonalnych pacjenta. Celem leczenia chirurgicznego jest przywrócenie funkcji klinicznej poprzez korektę anatomiczną. Opisano różne techniki korygowania osteotomii wad zgięcia trzonu śródręcza, ale korekcja jest najczęściej wykonywana na wierzchołku zniekształcenia.

Przeciwwskazania do zabiegu

Miejscowa rana w miejscu planowanego wykonania cięcia oraz ogólnoustrojowa infekcja.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po przebytym zabiegu operacyjnym palce bądź dłoń pozostają unieruchomione opatrunkiem sztywnym na ok. 3-4 tygodnie po czym rozpoczynana jest fizjoterapia z ruchami biernymi a następnie czynnymi. Pełne wygojenie i zezwolenie na powrót do wszystkich aktywności zajmuje około 3 miesiące.

[

lek. Przemysław Rychtik

Lekarz w trakcie specjalizacji

Szczególne obszary zainteresowań to leczenie stawu kolanowego oraz stawu skokowego i stopy, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.