Synowektomia w obrębie nadgarstka

Synowektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu zmienionej patologicznie błony maziowej – jest to rodzaj tkanki łącznej wyściełający stawy i produkującej maź. W niektórych chorobach przebiegających ze stanem zapalnym w obrębie stawu błona ta ulega destrukcji i patologicznej przebudowie oraz przerostowi, co powoduje dolegliwości bólowe oraz pogarsza mechanikę stawu. Zabieg jest przeprowadzany zazwyczaj jako leczenie objawowe i prowadzi do znacznej poprawy klinicznej pacjenta.

Najczęściej stosowana jest w przypadkach kiedy metody nieinwazyjne okazują się nieskuteczne, często przeprowadzana w idiopatycznym zapaleniu stawów, hemofilii z krwawieniami, chrzętniakowatości maziówki, zapaleniu bakteryjnym oraz barwnikowym kosmkowo-guzkowym zapaleniu błony śluzowej (przy ostatnim jest to leczenie preferowane jako pierwotne).

Główne wskazanie do synowektomii artroskopowej u pacjentów z RZS, u których leczenie farmakologiczne nie było tolerowane lub wystarczająco skuteczne, jest rozważane po ok 6 miesiącach.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniami do zabiegu jest miejscowa rana w miejscu planowanego wykonania cięcia oraz ogólnoustrojowa infekcja. Do przeciwwskazań względnych należy także zaliczyć zapalenie w przebiegu łuszczycy, gdzie wyniki wedle literatury są w najlepszym przypadku nieprzewidywalne, oraz u pacjentów po artroplastyce palców.

Przebieg zabiegu

Zabieg synowektomii w obrębie nadgarstka przeprowadzany jest przez kilka niewielkich cięć długości ok. 5-7mm, z unieruchomionym ramieniem oraz założonym aparatem wyciągowym na palcach, zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.

Rekonwalescencja

Po zabiegu wskazana jest wczesna rehabilitacja, zazwyczaj rozpoczynająca się około tygodnia od zabiegu. Jako procedura synowektomia artroskopowa jest metodą bezpieczną i dość przewidywalną, dającą dość długą poprawę komfortu pacjenta, oraz pozwalającą na wczesne uruchomienie.

lek. Przemysław Rychtik

Lekarz w trakcie specjalizacji

Szczególne obszary zainteresowań to leczenie stawu kolanowego oraz stawu skokowego i stopy, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.