Ganglion, prawidłowo torbiel galaretowata, to łagodne guzki występujące zazwyczaj w obrębie dłoni i stóp, najczęściej po stronie grzbietowej nadgarstka o strukturze torbieli wypełnionej galaretowatą, żelową substancją. Z racji że jest to zmiana niezłośliwa nie ma bezpośrednich wskazań do jej usuwania o ile jest niebolesna i nie zaburza ruchomości stawu – jednak w niektórych przypadkach może wskazaniem do zabiegu może być defekt kosmetyczny. Gangliony mają swój początek w stawie, bądź pochewce ścięgien i stanowią swojego rodzaju wybrzuszenie w którym zbiera się płyn. Z racji tego w krótkim czasie może pojawiać się, zniknąć jak i zmienić swój rozmiar. W dużej mierze torbiele mają tendencję do zanikania w ciągu 2-3 lat od ich pojawienia się.
Wskazania do zabiegu
Przed leczeniem operacyjnym można także podjąć próby leczenia zachowawczego – punkcji oraz podania leku sterydowego do zmiany, co w części przypadków jest postępowaniem wystarczającym. Na chwilę obecną powody tworzenia się torbieli są niejasne. Najczęściej występują w wieku 15-40 lat, częściej u kobiet niż mężczyzn. Bezpośrednim wskazaniem do leczenia operacyjnego jest konflikt ze ścięgnami, wywieranie odcisku na kośćcu oraz ucisk nerwów mogący powodować mrowienia, ból i osłabienie funkcji.
Przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazaniami do zabiegu jest miejscowa rana w miejscu planowanego wykonania cięcia oraz ogólnoustrojowa infekcja.
Przebieg zabiegu
Zabieg może być przeprowadzony metodą otwartą (nacięcie skóry nad zmianą) oraz metodą artroskopową, która polega na odgraniczeniu zmiany od otaczających tkanek oraz usunięciu włącznie z szypułą oraz często częścią struktury z której zmiana powstała – ściany stawu bądź pochewki. Spośród wszystkich metod leczenia, leczenie operacyjne daje najpewniejszy efekt odległy, jednak zawsze istnieje niewielkie ryzyko nawrotu bądź wytworzenia nowego ganglionu.
Standardowo po tego typu zabiegach nie jest wymagana rehabilitacja o ile nie musiano uwalniać innych struktur anatomicznych w trakcie zabiegu.