Uwolnienie przykurczu Dupuytrena I-II stopnia

Wskazania

Wskazania do operacji występują jeśli u pacjenta suma kątów przykurczu w stawach śródręczno – paliczkowych oraz międzypaliczkowych bliższych zawiera się w przedziale między 30-90 stopni a leczenie zachowawcze nie przyniosło odpowiedniej poprawy.

Przeciwwskazania

  • Zakażenie oraz zła jakość skóry w okolicy cięcia.
  • Uczulenie na wybrane leki miejscowo znieczulające oraz sterydowe.
  • Choroby towarzyszące uniemożliwiające odbycie rehabilitacji pooperacynej

Przebieg zabiegu

Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym bądź regionalnym (blokada splotu ramiennego) z możliwością użycia opaski uciskowej zmniejszającej krwawienie w trakcie zbiegu.
Chirurg wykonuje podłużne lub z-kształtne cięcie skóry nad odpowiednim promieniem ręki po dłoniowej stronie śródręcza. Następnie preparuje miejsce przykurczu rozcięgna dłoniowego i przecina je uwalniając przykurczone ścięgno. Na koniec operacji chirurg sprawdza, czy ścięgno zginacza prawidłowo porusza się przy poruszaniu palcem. Ranę operacyjną zamyka się przy pomocy szwów skórnych pojedynczych (niewchłanialnych).

Rekonwalescencja po zabiegu

Po operacji konieczne jest wykonywanie ćwiczeń palców nie dotkniętych chorobą oraz ograniczenie ruchomości palca, który był przykurczony. W celu zmniejszenia obrzęku istotne jest chłodzenie operowanej okolicy oraz elewacja operowanej kończyny. Usunięcie szwów następuje 10-14 dni po operacji, po tym powrót do normalnej aktywności.