Uwolnienie przykurczu Dupuytrena III-IV stopnia

Wskazania

Wskazania do operacji występują jeśli u pacjenta suma kątów przykurczu w stawach śródręczno – paliczkowych oraz międzypaliczkowych bliższych jest większa niż 90 stopni, doszło do zwężenia ręki, ograniczenia odwodzenia palców lub przerostu w stawie międzypaliczkowym dalszym. Najczęściej proces chorobowy obejmuje całą rękę.

Przeciwwskazania

  • Zakażenie oraz zła jakość skóry w okolicy cięcia.
  • Uczulenie na wybrane leki miejscowo znieczulające oraz sterydowe.
  • Choroby towarzyszące uniemożliwiające odbycie rehabilitacji pooperacynej

Przebieg zabiegu

Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym bądź regionalnym (blokada splotu ramiennego) z możliwością użycia opaski uciskowej zmniejszającej krwawienie w trakcie zbiegu.

Chirurg wykonuje podłużne, poprzeczne lub z-kształtne cięcie lub cięcia skóry (w zależności od rozległości procesu chorobowego) po dłoniowej stronie śródręcza. Następnie usuwa całkowicie przykurczone rozcięgno dłoniowe, które jest przyczyną choroby. Na koniec operacji chirurg sprawdza, czy ścięgno zginacza prawidłowo porusza się przy poruszaniu palcem. Ranę operacyjną zamyka się przy pomocy szwów skórnych pojedynczych (niewchłanialnych).

Rekonwalescencja po zabiegu

Po operacji konieczne jest wykonywanie ćwiczeń palców nie dotkniętych chorobą oraz ograniczenie ruchomości palca, który był przykurczony. W celu zmniejszenia obrzęku istotne jest chłodzenie operowanej okolicy oraz elewacja operowanej kończyny. Usunięcie szwów następuje 10-14 dni od operacji, po tym powrót do normalnej aktywności.