Analiza składu ciała – Analiza BIA

Poprzez kontrolowanie masy ciała, jak również jego składu unikniesz wielu problemów zdrowotnych i utrzymasz sprawne ciało oraz ładną sylwetkę. Nasi specjaliści szczegółowo analizują wyniki badań po to, by zaproponować Ci właściwy program żywieniowy oraz trening pod okiem wykwalifikowanego trenera. Nasza oferta jest przeznaczona dla osób ze schorzeniami, jak również wszystkich, którzy dbają o swoje zdrowie i samopoczucie.

Analizę składu ciała (BIA) wykonasz w naszej klinice podczas wizyty u dietetyka lub w Centrum Treningowym CMTS. Wyniki tego badania pozwolą określić odpowiednią dietę oraz dobrać trening, który przyniesie najlepsze rezultaty.

Wskaźniki mierzone w BIA

FAT % i FAT MASS – masa tkanki tłuszczowej w % (w stosunku do masy całego organizmu) i kg

Informacja o poziomie tkanki tłuszczowej wraz z wynikami pomiaru obwodowego poszczególnych partii ciała pozwala dobrać indywidualny trening spalający tkankę tłuszczową na maszynach cardio (rowerek, ergometr ręczny, elipsa, bieżnia), jak i poprzez trening obwodowy. W Centrum Treningowym CMTS do redukcji tkanki tłuszczowej stosujemy trening ogólnokondycyjny, aerobowy, z elementami treningu funkcjonalnego, aby wyeliminować ryzyko przeciążeń i kontuzji. Udzielamy też porad na temat diety i suplementacji.

FFM – masa tkanki beztłuszczowej w kg

Na tkankę beztłuszczową składają się mięśnie, narządy wewnętrzne, płyny ustrojowe i kości.

Ponieważ masa beztłuszczowa charakteryzuje się stałym poziomem uwodnienia, jej zmiana wiąże się z rozwojem (lub redukcją) układu mięśniowego. Jej odpowiedni poziom warunkuje dobrą przemianę materii. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej rośnie zapotrzebowanie na energię, co pomaga w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej i masy ciała. Trening funkcjonalny CMTS buduje bazę mięśni stabilizujących postawę ciała i zwiększających efektywność aktywności fizycznej.

TBW – całkowita zawartość wody w organizmie w kg

Woda odgrywa istotną rolę w wielu procesach organizmu i występuje w każdej komórce, tkance oraz każdym narządzie. Utrzymanie prawidłowego jej poziomu zapewnia efektywne funkcjonowanie organizmu.

BMI – indeks masy ciała

Zwiększony współczynnik BMI oznacza zagrożenie chorobami metabolicznymi związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami niedokrwiennymi serca, miażdżycą. Zbyt niski poziom koreluje z niedożywieniem, anoreksją, a niekiedy nadczynnością tarczycy.

kcal BMR – wskaźnik podstawowej przemiany materii

Określa liczbę kalorii potrzebnych organizmowi do utrzymania podstawowych funkcji życiowych w czasie spoczynku. Około 70% kalorii dostarczanych na co dzień jest zużywanych na podstawową przemianę materii. Wyższy poziom BMR powoduje zwiększenie zapotrzebowania na kalorie. Dając organizmowi mniej kalorii, przyczynimy się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Niska przemiana materii utrudnia utratę tkanki tłuszczowej i zmniejszenie całkowitej masy ciała. Informacje BMR pozwalają nam dokładniej rozpisać trening (częstotliwość oraz intensywność) i udzielić rad dietetycznych.

METABOLIC AGE – wiek metaboliczny

Wskazuje średni wiek związany z typem przemiany materii. Jeśli wiek metaboliczny jest wyższy niż wiek rzeczywisty, wskazane jest zwiększenie tempa przemiany materii poprzez zintensyfikowanie aktywności fizycznej, rozbudowę masy mięśniowej i zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej.

VISCERAL FAT RATING – wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej

Trzewna tkanka tłuszczowa to tłuszcz zgromadzony wewnątrz jamy brzusznej, wokół najważniejszych organów wewnętrznych. Z wiekiem następuje przesunięcie tkanki tłuszczowej w okolice brzucha przy stałej masie ciała. Wynik powyżej 10 pokazuje, że należy zmienić styl życia poprzez modyfikację diety i ćwiczenia: trening funkcjonalny, trening obwodowy i aerobowy.

Przygotowanie do badania BIA

  • Na badanie należy zgłosić się na czczo (w godzinach rannych) lub 2-3 godziny po spożyciu ostatniego posiłku (można pić wodę),
  • 24 godziny przed badaniem należy unikać alkoholu,
  • 12 godzin przed badaniem należy unikać spożywania kofeiny,
  • 12 godzin przed pomiarem unikać dużego wysiłku fizycznego.

Przeciwwskazania do badania BIA

  • u osób z wszczepionymi metalowymi materiałami, takimi jak: rozrusznik, defibrylator, stent i metalowy szew w sercu lub naczyniu krwionośnym,
  • u kobiet w ciąży,
  • u osób z epilepsją.

Znajdź specjalistę

Zaufali nam

Opinia pacjenta

Pani Olga
29.07.2019
"Opieka na oddziale na naprawdę wysokim poziomie."