Przemijające zapalenie stawu biodrowego

Przemijające zapalenie stawu biodrowego, zwane także zwiewnym zapaleniem stawu biodrowego jest schorzeniem tajemniczym i słabo poznanym. Dotyczy głównie chłopców (stosunek 2:1), w wieku od 3 do 10 lat. W większości przypadków nie jest jasna przyczyna jego powstawania, choć wiadomo że rozwija się często w czasie wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Niektórzy specjaliści uważają, że przemijające zapalenie stawu biodrowego może mieć związek z alergią, w tym na chrom i nikiel, które są składowymi wielu stopów stosowanych w życiu codziennym (guziki metalowe, napy, sztućce, narzędzia, kolczyki). Pomimo tych teorii nie ustalono jasnej przyczyny schorzenia.

Objawy przemijającego zapalenia stawu biodrowego

Charakterystycznym i podstawowym objawem, który zmusza rodziców do wizyty lekarskiej jest nagły, rwący ból umiejscowiony w pachwinie i biodrze, promieniujący czasem do stawu kolanowego. Ból stawu kolanowego, nawet izolowany, u dzieci bardzo często świadczy o chorobie biodra. Dziecko zwykle zgłasza silny ból, utyka. Niekiedy zaprzestaje w ogóle chodzenia. Objawem jest znaczne ograniczenie ruchomości stawu biodrowego.

Diagnostyka przemijającego zapalenia stawu biodrowego

Diagnostyka opiera się na ocenie klinicznej i wykonaniu badań dodatkowych. Podstawą diagnostyki jest badanie ultrasonograficzne, które często nie wykazuje jakichkolwiek nieprawidłowości w stawie biodrowym. Może uwidocznić niewielką ilość płynu i pogrubienie maziówki. W badaniach krwi ocenia się wskaźniki stanu zapalnego – białko C-reaktywne (CRP) oraz prokalcytoninę (CRP), których wartości powinny być prawidłowe, co pozwala wykluczyć etiologię infekcyjną. Badanie morfologii krwi może wykazywać podwyższony poziom białych krwinek (leukocytów). Innym badaniem, które wyklucza schorzenia o podobnych objawach, jest badanie RTG porównawcze obu stawów biodrowych (AP, w poglądzie tył-przód). Jeśli istnieją podejrzenia o wystąpieniu sceptycznego zapalenia stawu (mętny płyn w USG, wysokie CRP i PCT) lub długotrwale utrzymuje się płyn, należy wykonać punkcję stawu biodrowego pod kontrolą USG.

Leczenie przemijającego zapalenia stawu biodrowego

W przypadku przemijającego zapalenia zaleca się głównie odpoczynek, którego zadaniem jest odciążenie chorego stawu. Rodzice powinni organizować dzieciom takie zabawy czy zajęcia podczas których zachowają tzw. „ciszę mechaniczną”. Jest ona niezbędna by ograniczyć aktywność fizyczną i zmniejszyć ruch. Stosuje się także leczenie farmakologiczne, podając dziecku leki przeciwzapalne, głównie ibuprofen i diklofenak.
Przemijające zapalenie stawu biodrowego nie wymaga rozpoczęcia fizjoterapii, ze względu na krótki czas przebiegu schorzenia. Z założenia ma ono przejść nagle i szybko, do dwóch tygodni. Przez ten czas nie powinny pojawić się zaniki mięśni i przykurcze.
Dzięki odpowiedniemu leczeniu i szybkiej reakcji na pojawiające się objawy, dolegliwości powinny ustąpić szybko w ciągu kilku dni, a proces zapalny stawu powinien wycofać się w ciągu 2 do 3 tygodni. Dłuższe utrzymywanie się dolegliwości nakazuje rozpoczęcie diagnostyki w kierunku zapalenia reaktywnego, bądź młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów.