Schorzenia stopy dziecięcej

Pierwsze kroki dziecka to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu każdego rodzica. Jest to co prawda kwestia indywidualna kiedy nasza pociecha zacznie chodzić, jednak większość maluchów stawia swoje pierwsze samodzielne kroki miedzy 12, a 15 miesiącem życia. Uważa się, że ostateczną granicą rozpoczęcia chodzenia jest 18 miesiąc życia. Półtoraroczne, niechodzące dziecko  wymaga diagnostyki, przede wszystkim neurologicznej. Wraz z wykonaniem pierwszych kroków ważna jest profilaktyka i dbanie o rozwój stóp. Zdarza się, że dzieci mogą początkowo poruszać się jedynie na palcach bądź ustawiać stopy do środka. Ustawianie kończyn w rotacji wewnętrznej nie jest niepokojącym objawem. Chodzenie na palcach również, w większości przypadków, nie wymaga leczenia, jednakże dziecko powinno być zbadane przez lekarza, w celu wykluczenia przykurczonego ścięgna Achillesa.

Stopa jest odpowiedzialna za prawidłową i stabilną postawę ciała, dlatego tak ważna jest profilaktyka już od pierwszych stawianych kroków. W obrębie stóp spotykamy się z pewną liczbą nieprawidłowości oraz urazów. Mogą być to urazy mechaniczne, wady wrodzone, a także następstwa schorzeń układu nerwowego. W przeciągu pierwszych pięciu lat życia stopa charakteryzuje się dużą dynamiką przyrostu. Połowę ostatecznej długości osiąga u chłopców w 18 miesiącu życia, u dziewczynek w 12 miesiącu życia.

Przykładowe procedury wykonywane w Carolina Medical Center w obrębie stopy u dzieci:

  • Diagnostyka schorzeń stóp, badania rentgenowskie w obciążeniu, oraz badania czynnościowe z oceną chodu na ścieżce podoskopowej,
  • Leczenie nieoperacyjne i ćwiczenia korekcyjne wad stóp,
  • Dobór wkładek ortopedycznych,
  • Leczenie stopy płasko-koślawej – implantacja implantów podskokowych, leczenie operacyjne sp. Gricea, osteotomia kości piętowej sp. Mosci, artrodezy potrójne),
  • Leczenie stopy końsko-szpotawej wrodzonej – leczenie niemowląt sp. Ponsetiego, leczenie nawrotowych stóp końsko-szpotawych u dzieci powyżej 3 r.ż – wydłużenie ścięgna Achillesa, uwolnienie tylne (wydłużenie ścięgna Achillesa, m.piszczelowego tylnego i torebki tylnej), przeniesienie m.piszczelowego przedniego na grzbiet stopy, uwolnienie podskokowe z dostępu tylno-przyśrodkowego i bocznego, całkowite uwolnienie podskokowi z dostępu Cincinnati, resekcje klinowe w stawie Choparta z artrodezą potrójną, osteotomie nadrostkowe.
  • Leczenie przodostopia przywiedzionego,
  • Leczenie neurogennych schorzeń stóp – wydłużanie ścięgna Achillesa, uwolnienia wielopoziomowe, artrodezy,
  • Leczenie urazów i złamań w obrębie stóp.

Znajdź specjalistę

Zaufali nam