Dobór odpowiednich wkładek rozpoczyna się od badania podologicznego, które trwa około 30 minut. Aby wkładki ortopedyczne przyniosły efekty muszą być dobrze dopasowane. Jest to możliwe jedynie po przeprowadzeniu badania podologicznego.
O skuteczności wkładek ortopedycznych decyduje:
- kompleksowe badanie podologiczne,
- jakość materiałów wykorzystanych do produkcji wkładek,
- wykonanie wkładek do różnych typów obuwia,
- korygowanie wkładek wraz z postępami w leczeniu dolegliwości.
Pamiętaj, aby na pierwszą wizytę zabrać ze sobą buty, które będziesz mógł zostawić u podologa!
Badanie podologiczne
Konsultacja u podologa zaczyna się od wywiadu medycznego, ustalenia poziomu i umiejscowienia bólu. Badanie w poradni podologicznej polega na pomiarze parametrów stopy na podoskopie, na zdjęciu wykonanym od spodu, jak i pomiarze rozkładu ciśnienia na stopie podczas chodu i biegu. Badanie uzupełniane jest video-analizą techniki ruchu, przygotowaną za pomocą przestrzennego systemu video (3D) oraz pomiarem siły reakcji podłoża, mierzonym przy użyciu trójukładowej platformy dynamometrycznej w czasie chodu, biegu i wyskoku.
Dopasowanie wkładek
Podolog wykonuje odlew Twojej stopy, według którego zostaną sporządzone wkładki. Będą one dopasowane nie tylko do stopy, ale też do rodzaju obuwia. Warto więc zdecydować się na jedną parę wkładek do każdego typu butów: codziennych, sportowych, wyjściowych. Wkładki można przygotować nawet przy bardzo dużych deformacjach stóp. Na badanie podologiczne oraz po odbiór wkładek (około 7 dni po badaniu) należy przynieść buty, w których będziesz je nosił.
Przygotowanie wkładek do butów
Wkładki ortopedyczne wykonuje się z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii i ręcznie wykańcza przy wykorzystaniu różnego rodzaju specjalistycznych materiałów, amortyzujących wstrząsy. Materiały te mają różną gęstość i grubość, w zależności od celu ich zastosowania.
Bezpłatne wizyty kontrolne u podologa
Po 4–6 tygodniach zapraszamy na pierwsze badanie kontrolne, które należy powtarzać raz na miesiąc. Proces korekcji stóp wymaga systematycznych wizyt kontrolnych celem sprawdzenia i ewentualnej poprawy wkładek. W Szpitalu Carolina wizyty kontrolne są bezpłatne aż przez 6 miesięcy. Na spotkanie z podologiem zabierz ze sobą wkładki wraz z obuwiem.
Wymiana wkładek do obuwia
Żywotność wkładek waha się od 6 do 18 miesięcy i zależy od poziomu aktywności ruchowej oraz rodzaju sportu, jaki uprawiasz.