Elektroterapia to dział fizykoterapii, w której wykorzystujemy energię elektryczną do leczenia urazów lub schorzeń narządu ruchu.
Elektroterapia to dział fizykoterapii, w której wykorzystujemy energię elektryczną do leczenia urazów lub schorzeń narządu ruchu.
Jest to zabieg fizykoterapeutyczny, w którym wykorzystuje się elektrostymulator. Za pomocą prądu o średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do niskiej częstotliwości 50 Hz, wyzwala się skurcze głębiej położonych mięśni. Prądy Kotza zmniejszają dolegliwości bólowe w miejscu stymulacji oraz wzmacniają osłabione mięśnie.
Elektrostymulacja prądem Kotza stosowana jest u pacjentów, którzy doznali złamania lub urazu. Znajduje zastosowanie jako zwalczanie przewlekłego bólu oraz przy uszkodzeniach przewodzenia nerwowego w konkretnym mięśniu. Prądy Kotza wykorzystują również sportowcy w trakcie treningu siłowego i wytrzymałościowego ze względu na działanie rozgrzewające głęboko położonych mięśni.
Prądy TENS w rehabilitacji stosowane są głównie w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych wynikających z różnych jednostek chorobowych. Tyczy się to zarówno stanu bólowego ostrego, jak i przewlekłego. Są bezpieczną i prostą w obsłudze metodą radzenia sobie z bólem.
Prądy TENS przyspieszają proces rehabilitacji i skracają czas powrotu do zdrowia po urazach, operacjach czy unieruchomieniu. Dodatkową zaletą jest fakt, że pod wpływem ich przeciwbólowego działania, zmniejsza się zapotrzebowanie na przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych.
Metoda polega na pobudzaniu, przez prąd niskiej częstotliwości, zakończeń nerwów czuciowych, co powoduje zahamowanie przewodzenia bodźców bólowych. Prądy, poprzez stymulowanie wydzielania naturalnie występujących w organizmie substancji bólowych – tzw. opioidów endogennych, wywołują reakcję przeciwbólową.
Zalecana dla pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe lub powracające bóle kręgosłupa (np. odcinka lędźwiowego) oraz stawów (np. stawu kolanowego). Elektrostymulacja TENS stosowana jest również przy dolegliwościach bólowych po operacjach.
Zabieg fizykoterapeutyczny, który za pomocą prądu elektrycznego aktywuje mięśnie spastyczne, dzięki któremu zmniejszone zostaje ich napięcie. Spastyczność mięśni spowodowana jest uszkodzeniem ośrodków w mózgu odpowiadających za ruch lub neuronów, które przewodzą impulsy nerwowe. Charakteryzuje się silnym skurczem mięśnia, ograniczeniem ruchomości oraz bólem.
Tonoliza stosowana jest po urazach rdzenia kręgowego, tkanki mózgowej lub po zabiegu neurochirurgicznym. Pozwala na obniżenie napięcia w mięśniach oraz przywrócenie fizjologicznej równowagi. Terapia, rozluźniająca mięśnie, pozwala na prowadzenie dalszej rehabilitacji, np. rehabilitacji ruchowej (ćwiczenia) lub wykonywanie innych zabiegów fizjoterapeutycznych.
Zabieg fizykoterapeutyczny, w którym wykorzystuje się prądy diadynamiczne, czyli o niskiej częstotliwości, które powstają w wyniku nałożenia prądu sinusoidalnego na prąd stały.
Wyróżnia się aż 6 rodzajów prądów diadynamicznych (DF,CP,LP, MF,RS, MM), które mają różne zastosowanie. Przykładowo prąd „LP” łagodzi dolegliwości bólowe, natomiast „CP” – obniża napięcie mięśniowe i przyspiesza wchłanianie krwiaków w stanach zapalnych. W trakcie zabiegu fizjoterapeuta, biorąc pod uwagę stan pacjenta, dobiera odpowiednią kombinację prądów.
Terapia jest bezbolesna dla pacjenta, ponieważ natężenie prądu dobierane jest indywidualnie. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać jedynie mrowienie.
Terapia prądami diadynamicznymi zalecana jest pacjentom, którzy odczuwają dolegliwości bólowe kręgosłupa lub mięśni. Rekomendowana dla osób, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów, w tym dyskopatię, schorzenia reumatyczne, osteoporozę lub są po urazach narządu ruchu.
Zabieg wykonywany jest przy wykorzystaniu prądu zmiennego. W zależności od częstotliwości prądu może oddziaływać pobudzająco na skurcz mięśni, stymulować pracę mięśni i usprawniać krążenie. Działa przeciwbólowo, odżywiająco na tkanki oraz pobudza ich przemianę materii. Może także zmniejszać napięcie układu nerwowego.
Fizjoterapeuta mocuje na ciele pacjenta dwie pary płaskich elektrod i układa w taki sposób, aby dwa oddzielnie obwody krzyżowały się w miejscu leczenia. Każdy obwód posiada takie samo natężenie, jednak różni się częstotliwością prądu.
Zabieg z wykorzystaniem prądu interferencyjnego zalecany jest pacjentom, u których zdiagnozowano choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, choroby reumatyczne oraz zapalenie w okolicy stawu ramiennego i barku. Terapia rekomendowana jest u osób po urazach – głównie złamaniach, gdy występują problemy ze zrostem kości, oraz u osób, u których wykryto stany zapalne mięśni, stawów lub ścięgien.
Zabieg fizykoterapeutyczny, w którym wykorzystuje się prąd o częstotliwości 143 Hz. Prądy Traberta odżywiają tkanki, poprawiają krążenie, a dzięki wibracjom mięśni – zmniejszają ich napięcie i je rozluźniają.
Fizjoterapeuta układa elektrody na ciele pacjenta: poprzecznie – w przypadku schorzeń związanych z kończynami lub centralnie – w przypadku kręgosłupa. Przepływ prądu odbywa się w jednym kierunku. Czas trwania zabiegu oraz natężenie prądu uzależnione jest od dolegliwości pacjenta lub zdiagnozowanego schorzenia czy urazu.
Zabiegi z użyciem prądów Traberta zalecane są pacjentom po urazach narządu ruchu (np. skręceniach, stłuczeniach) oraz w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Rekomendowane osobom, które cierpią na zespoły bólowe kręgosłupa lub nerwobóle.
Istotą jonoforezy jest wprowadzenie substancji aktywnych (leczniczych) w głębokie warstwy skóry. Odbywa się to przy wykorzystaniu prądu stałego. Kluczową rolę odgrywa to, by forma podawanego leku (może to być żel, maść, płyn) podlegała dysocjacji elektrolitycznej.
Fizjoterapeuta aplikuje w miejsce poddane zabiegowi odpowiednio dobrany lek, a następnie umieszcza na nim elektrodę czynną, a po przeciwnej stronie elektrodę bierną. Prąd płynący między elektrodami przyspiesza proces wchłonięcia się leku. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać mrowienie lub kłucie igiełkami na skórze.
Jonoforeza stosowana jest przy nerwobólach, bólach pourazowych, a także przy zaburzeniach zrastania się kości czy zwyrodnień stawów.
Jest to terapia z zakresu fizykoterapii, a dokładniej zabiegów elektroterapii z wykorzystaniem prądu stałego. Fizjoterapeuta mocuje na ciele pacjenta dwie elektrody, pomiędzy którymi przepływa prąd stały o małej częstotliwości. Galwanizacja działa przeciwzapalnie, ma właściwości regeneracyjne oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.
Zalecana jest pacjentom, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawów, której towarzyszy przewlekły ból. Stosowana jest po złamaniach kończyn, jako że przyspiesza zrost kości, a także po urazach, wskutek których powstały krwiaki lub obrzęki.