Rehabilitacja przedoperacyjna

Zaufali nam

Rehabilitacja przedzabiegowa jest bardzo ważna i ma duży wpływ na skrócenie czasu powrotu do zdrowia. Stanowi odpowiednie przygotowanie pacjenta do operacji, jak i okresu rekonwalescencji. Dzięki niej minimalizowane jest ryzyko ewentualnych powikłań po operacjach narządu ruchu. Rehabilitacja przedoperacyjna stosowana jest w celu maksymalizacji pozytywnego rezultatu przebiegu zabiegu.

Rehabilitacja przedoperacyjna – wskazania

Rehabilitacja przedoperacyjna przeznaczona jest dla wszystkich pacjentów przed zabiegami narządu ruchu, np. przed artroskopią stawu kolanowego czy ramiennego lub endoprotezoplastyką stawu biodrowego. Jest ona indywidualnie dobrana przez fizjoterapeutę, który bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta, specyfikę urazu lub schorzenia oraz zalecenia lekarskie.

Fizjoterapeuta, w trakcie zajęć rehabilitacyjnych, stosuje wiele technik manualnych, dzięki którym zmniejsza napięcia mięśniowe. Zaleca także ćwiczenia wzmacniające osłabione mięśnie. Jeśli to konieczne uczy pacjenta nauki chodu o kulach lub pokazuje, jak stosować stabilizatory czy ortezy.

Fizjoterapeuta, który przygotowuje pacjenta do operacji, jest także wsparciem emocjonalnym dla pacjenta. Bierze pod uwagę jego potrzeby i oczekiwania. Objaśnia cel leczenia, a także przedstawia plan dalszej rehabilitacji.

Przeciwwskazaniem do rehabilitacji przedoperacyjnej są: czynne infekcje, stany gorączkowe i znaczne osłabienie organizmu.

Rehabilitacja przedoperacyjna:

  • zwiększa ruchomość chorego stawu;
  • zmniejsza dolegliwości bólowe;
  • niweluje napięcia mięśni, powięzi i więzadeł;
  • przywraca siłę mięśniową;
  • skraca czas powrotu do zdrowia i aktywności;
  • zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Leczenie ortopedyczne w jednym miejscu

W Carolina Medical Center zapewniamy pacjentom kompleksowe leczenie. Nad całym procesem czuwa lekarz prowadzący, który jest w stałym kontakcie z fizjoterapeutą. Dzięki rehabilitacji przedoperacyjnej fizjoterapeuta jest w stanie określić dalszy proces rehabilitacji po przeprowadzonym zabiegu, co maksymalne skraca czas powrotu pacjenta do pełnej sprawności fizycznej. W naszej klinice pacjenci mogą kontynuować fizjoterapię u tego samego fizjoterapeuty.

Mateusz Marcinkowski

Fizjoterapeuta

Specjalizuję się w pracy z pacjentami z problemami aparatu ruchu. Głównie są to stany po zabiegach ortopedycznych, takich jak artroskopia, czy endoprotezoplastyka stawów kolanowych, biodrowych, ramiennych. Zajmuję się rehabilitacją dzieci od 14 roku życia. Zawszę dążę do uzyskania przez podopiecznego jak największej sprawności. To oczywiście nie uda się bez Twojego zaangażowania i ciężkiej pracy. Ruch jest podstawą terapii!

Zaufali nam