Rehabilitacja pod kontrolą USG

Zaufali nam

Rehabilitacja pod kontrolą ultrasonografu (SonoFeedBack) dostarcza informacji o uszkodzonych tkankach miękkich lub o jakości ich mechaniki względem siebie. Dzięki obrazowi USG fizjoterapeuta może na bieżąco oceniać efektywność prowadzonej terapii, korygować dotychczas stosowane techniki rehabilitacyjne do potrzeb pacjenta, co w rezultacie prowadzi do skrócenia czasu powrotu do pełnej sprawności. Rehabilitacja z wykorzystaniem USG jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną.

Carolina Medical Center jako jedna z nielicznych klinik ortopedycznych, jako pierwsza, wprowadziła na polski rynek rehabilitację z użyciem USG. Specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w stosowaniu tej metody, poparte badaniami naukowymi (projekt badawczy START).

Jaka jest różnica wykonania USG przez fizjoterapeutę, a radiologa?

USG wykonane przez fizjoterapeutę ma na celu ocenę funkcjonalną, a nie strukturalną, jak w przypadku wykonania badania przez radiologa. Jeżeli fizjoterapeuta zauważy zmiany strukturalne, np. uszkodzenie lub inne symptomy chorobowe tkanek, powinien zalecić pacjentowi badanie obrazowe u lekarza radiologa. Fizjoterapeuta nie ma prawa wystawić oceny radiologicznej.

W jakim celu wykonywane jest USG w trakcie rehabilitacji?

USG w trakcie rehabilitacji ma na celu monitorowanie w czasie rzeczywistym bieżącego stanu funkcjonalnego tkanek miękkich, takich jak: mięśnie czy ścięgna w danej okolicy ciała, i potencjalnych zmian wynikających z procesu gojenia przez cały okres rehabilitacji.

Informacje, jakie otrzymywane są podczas rehabilitacji z USG są wartością dodaną każdorazowej sesji terapeutycznej. Pacjent obserwując na monitorze pracę swoich tkanek oraz ich możliwości jest motywowany do regularnej pracy i niepoddawania się. Fizjoterapeuta natomiast uzyskuje informacje, które pozwalają mu dostosować ćwiczenia do możliwości i stanu danej struktury na określonym etapie terapii.

Czy USG wykorzystywane jest do rehabilitacji każdej części ciała?

USG w trakcie rehabilitacji jest wykorzystywane do oceny funkcjonalnej mięśni, ścięgien i więzadeł. Ocenia także pracę tkanki podskórnej w celu sprawdzenia, czy blizna, która powstała na skutek operacji, nie działa restrykcyjnie na tkanki podskórne. USG używane jest do oceny obrzęku tkanek, wysięku w stawie, czy wzmożonego unaczynienia danej okolicy. Często wykonywane jest jako biomechaniczna ocena niektórych stawów.

USG jest badaniem dynamicznym, co oznacza, że można je przeprowadzić podczas ruchu, np. przy zginaniu kolana czy odwodzeniu ręki. Dlaczego w trakcie badania wykonuje się takie ruchy?

AR: USG fizjoterapeutyczne wykonuje się głównie w trakcie wykonywania ruchu, czyli podczas funkcji konkretnego stawu. Dzięki temu fizjoterapeuta widzi, jak poruszają się tkanki miękkie względem siebie oraz, jak kurczą i rozkurczają się mięśnie podczas pracy czynnej i izometrycznej (napięcie mięśni, do którego dochodzi w bezruchu). USG w trakcie rehabilitacji pokazuje również, jak ślizgają się ścięgna i czy nie ograniczają one innych tkanek wokół.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania USG w trakcie rehabilitacji?

Przeciwwskazaniem do badania USG w trakcie rehabilitacji są rany na skórze. Fizjoterapeuta, używając specjalnych osłonek na głowicę aparatu, może wykonać USG na niezagojonej bliźnie pod warunkiem, że dobrze rokuje w gojeniu.

Kiedy wykorzystuje się USG w rehabilitacji?

USG stosuje się przy rehabilitacji zachowawczej wszystkich stawów. Dzięki badaniu fizjoterapeuta jest w stanie określić funkcje mięśni i prawidłową artrokinematykę (mechanikę) niektórych stawów. USG wykorzystywane jest również do nauki pracy mięśni głębokich, stabilizujących kręgosłup. Zalecane dla pacjentów po zabiegach ortopedycznych oraz chirurgicznych (blizny).

Zaufali nam