Rehabilitacja po COVID-19

Zaufali nam

Celem rehabilitacji postcovidowej jest zmniejszenie dolegliwości, które powstały w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ma ona za zadanie zmniejszyć negatywny wpływ długotrwałego braku aktywności oraz siedzącego lub leżącego trybu życia. Rehabilitacja postcovidowa poprawia wydolność oddechową oraz wzmacnia mięśnie, dzięki którym pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności bez zadyszki czy zmęczenia. Celem rehabilitacji postcovidowej jest poprawa komfortu życia, szybszy powrót do zdrowia i sprawności, a co najważniejsze poprawa samopoczucia.

Rehabilitacja postcovidowa – wskazania

Rehabilitacja postovidowa przeznaczona jest dla wszystkich pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 – zarówno tych, którzy byli hospitalizowani jak i tych, którzy przebywali na domowej kwarantannie.

Osoby, które przebyły COVID-19 w stopniu łagodnym, po zakończeniu choroby, mogą wciąż odczuwać jej skutki. Jednym z nich jest uczucie przewlekłego zmęczenia oraz szybkie męczenie się – nawet po wykonaniu prostych, codziennych czynności.

U osób, które były hospitalizowane, po wyjściu ze szpitala, mogą nadal utrzymywać się wysiłkowe spadki saturacji, a efektem tygodni spędzonych w unieruchomieniu mogą być przykurcze mięśni, m.in. mięśni przykręgosłupowych zlokalizowanych w odcinku lędźwiowym. Po leczeniu szpitalnym pacjentom może doskwierać zanik mięśni – zwłaszcza mięśni pośladkowych – wynikający z długiego przebywania w pozycji leżącej. Mogą też wystąpić problemy z mięśniami oddechowymi, spowodowane zbyt napiętymi mięśniami karku.

Rehabilitacja pocovidowa – przebieg

Rehabilitacja dobierana jest dla każdego pacjenta indywidualnie i zależy ona w głównej mierze od kondycji pacjenta.

W trakcie pierwszych zajęć fizjoterapeuta uczy pacjenta poprawnego oddychania, które jest kluczowe, by wrócić do pełni sił i sprawności.

Nieoceniona w powrocie do zdrowia po COVID-19 jest także terapia manualna, która powoduje rozluźnienie wszystkich mięśni oddechowych. Fizjoterapeuta pracuje z pacjentem nad poprawą ruchomości obręczy barkowej oraz nad odcinkiem piersiowym kręgosłupa.

W trakcie rehabilitacji postcovidowej fizjoterapeuta stosuje wiele technik, m.in. z zakresu osteopatii, dzięki którym poprawia się praca przepony i drożność płuc pacjenta. To z kolei powoduje wzrost wskaźnika saturacji oraz polepszenie ukrwienia w obrębie płuc.

U osób, które skarżą się na silne osłabienie mięśni a nawet ich zanik, wdrażana jest terapia rozluźniająca.

Rehabilitacja po COVID-19 – pierwsza wizyta

Skierowanie na rehabilitację postcovidową nie jest wymagane. W Carolina Medical Center zajęcia odbywają się w trybie indywidualnym lub łączonym (dwóch pacjentów i jeden fizjoterapeuta). Pacjent ma możliwość wykupienia pojedynczych zajęć lub karnetu: 6 i 12 rehabilitacji oddechowych.

Na rehabilitację należy zabrać luźny strój sportowy oraz ręcznik, a także, jeśli to możliwe, własny pulsoksymetr, dzięki któremu fizjoterapeuta jest w stanie określić dokładnie tolerancje organizmu na wysiłek fizyczny oraz ustalić parametry rekomendowanych aktywności. Pacjent powinien mieć również przy sobie wynik badania EKG i spirometrii.

Serdecznie zapraszamy: +48 22 35 58 200

Damian Wiśniewski

Fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego, dyplomowany osteopata

Specjalizuję się w leczeniu schorzeń i urazów kręgosłupa, stawów: ramiennego (barku), biodrowego, kolanowego i skokowego a także w rehabilitacji pocovidowej. W pracy łączę elementy przygotowania motorycznego oraz fizjoterapii.

Rehabilitacja po COVID-19 – pierwsza wizyta

Rehabilitacja stanowi fundamentalny element leczenia zachowawczego oraz pooperacyjnego urazów i schorzeń stawu kolanowego. Dzięki odpowiednio dobranej terapii można zmniejszyć dolegliwości bólowe, zwiększyć zakres ruchu oraz wzmocnić osłabione części stawu. Rehabilitacja wpływa także na poprawę ślizgu stawowego (nawilżenie chrząstki).

Rehabilitacja po COVID-19 w Carolina Medical Center Gdańsk dostępna jest w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Rehabilitacja dotyczy pacjentów dorosłych, którzy zostali zakażeni koronawirusem i mogą z niej skorzystać w terminie od dwóch tygodni do 6 miesięcy od zakończenia leczenia na COVID-19. Skierowanie na rehabilitację postcovidową wydaje każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie powinno być wystawione: na pracownię fizjoterapii (VII kod resortowy: 1310).

Rehabilitacja obejmuje:

  • wizytę fizjoterapeutyczną wstępną (kwalifikacja na rehabilitację) – Klinicznym kryterium kwalifikacji pacjentów do odbycia rehabilitacji jest występowanie duszności w skali mMRC (kwalifikacji dokonuje fizjoterapeuta);
  • wizytę terapeutyczną (edukacja i rehabilitacja) – średnio 3 wizyty w tygodniu przez okres 6 tygodni;
  • wizytę fizjoterapeutyczną końcowa.

Serdecznie zapraszamy: +48 58 77 01 500.

Damian Wiśniewski

Fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego, dyplomowany osteopata

Specjalizuję się w leczeniu schorzeń i urazów kręgosłupa, stawów: ramiennego (barku), biodrowego, kolanowego i skokowego a także w rehabilitacji pocovidowej. W pracy łączę elementy przygotowania motorycznego oraz fizjoterapii.

Zaufali nam