Dla ciała i zmysłów – masaż dla dwojga nie tylko w Walentynki

Kwiaty, czekoladki, restauracja czy kino – pomysłów na walentynkowy czas jest tyle, ile zakochanych par. Alternatywą dla dobrze znanych atrakcji może być masaż dla dwojga, który jest idealną opcją dla zmysłów i ciała, opartą z jednej strony na budowaniu bliskości w związku, a z drugiej dającą relaks i przyjemność dla całego organizmu. O szczególnym znaczeniu i właściwościach masażu relaksacyjnego we dwoje – zarówno w salonie, jak i w domu, opowiada specjalista kliniki Carolina Medical Center w Gdańsku – fizjoterapeuta Mateusz Marcinkowski.

Masaż - idealny pomysł na relaks we dwoje

O dobroczynnym wpływie masażu nie tylko na całe nasze ciało, ale także na umysł wiedzieli już starożytni Hindusi i Chińczycy, dla których masaż był nie tylko popularną formą leczenia, ale przede wszystkim sposobem na relaks i odprężenie po wysiłku fizycznym. Podczas masażu relaksacyjnego ciało jest głaskane, rozcierane i ugniatane, co poprawia krążenie krwi i limfy, przyśpiesza przemianę materii i dotlenia mięśnie na poziomie komórek, redukuje napięcie, pomaga w bezsenności, a także zmniejsza ból mówi fizjoterapeuta Mateusz Marcinkowski.

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, żeby te dobroczynne właściwości wykorzystać w parze. Masaż dla dwojga może być atrakcyjnym sposobem na wspólnie spędzone Walentynki, jak również każdy inny wieczór czy popołudnie. Należy pamiętać, że tego typu masaże oferowane w gabinetach czy salonach typu SPA – są formami relaksacyjnymi, których celem jest odprężenie oraz rozluźnienie ciała i umysłu. Przyjemne zapachy olejków, świece i nastrojowa muzyka to gwarancja miło spędzonego czasu we dwoje, oderwania się od pędu i codziennych problemów.  Taki „reset” organizmu, który dla związku jest równie korzystny, jak sam masaż dla naszego ciała.

Istotą masażu dla dwojga jest wykonywanie go w tym samym czasie, na dwóch odrębnych stołach przez dwóch masażystów. To daje parze możliwość doświadczania chwili i przyjemności jednocześnie, prowadzenia rozmowy bądź po prostu wspólnego odpoczynku.

Należy pamiętać, że masaż relaksacyjny ma sprawić nam przyjemność – a nie wyleczyć problem. Jeśli borykamy się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa bądź innymi schorzeniami będącymi efektem np. stanu po operacji wymagającego rehabilitacji – wówczas należy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który zastosuje profesjonalne techniki lecznicze czy terapeutyczne – zaznacza ekspert.

Pomysł na Walentynki – masaż dla dwojga

O czym warto pamiętać przed pójściem na masaż?

Masaż relaksacyjny to szereg korzyści dla naszego ciała i zmysłów. Rozluźnia mięśnie, nawilża i ujędrnia skórę, zmniejsza dolegliwości bólowe, wycisza układ nerwowy, przywraca ogólną harmonię i zwiększa poziom endorfin. Czy zatem każdy może z niego skorzystać? Należy pamiętać, że masaż  – nawet ten relaksacyjny – jest ingerencją w ciało, dlatego jeśli mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne, przewlekłe choroby, zażywamy lekarstwa, które np. wpływają na rozrzedzenie krwi – to należy o nich bezwzględnie poinformować masażystę.

Problemy dermatologiczne np. atopowe zapalenie skóry, duże rany i popękane obszary skórne to zdecydowanie czynniki wykluczające wykonanie masażu w miejscach, w których skóra jest w gorszej kondycji. Kolejna grupa to obszary, które po uciskaniu czy masowaniu mogą powodować krwotoki i pęknięcia, są to np. żylaki, miejsca w których znajdują się krwiaki, kończyny ze zmianami miażdżycowymi, czy obszary w których występują bądź występowały zmiany nowotworowe. Kolejne środki ostrożności dotyczą kobiet w ciąży, których masowanie powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem i braku przeciwwskazań. Szczególnie niebezpieczny jest pierwszy trymestr ciąży, podczas którego tego typu działań powinno się zdecydowanie unikać. Odłożenie masażu na inny termin powinny również rozważyć kobiety w okresie menstruacji – to nie jest najlepszy czas na masaż, zwłaszcza okolic lędźwiowych i brzucha, gdyż może być to przyczyną zwiększonych krwotoków – przekonuje ekspert. 

Walentynkowy last minute – masaż DIY

Bywa też tak, że z różnych powodów nie możemy udać się do profesjonalnego gabinetu masażu. Czy wówczas musimy rezygnować z tej przyjemności? Absolutnie nie. Prosty masaż potrafi wykonać każdy z nas, w domowych warunkach – warto tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach. I co więcej, masaż dla ukochanej osoby nie wymaga długiego czasu przygotowań, zatem to idealny pomysł na walentynkowy prezent na ostatnią chwilę!

Po pierwsze znajdźmy swoje miejsce, w którym będzie nam wygodnie. Może to być łóżko, wanna czy jakiekolwiek inne, w który będziemy czuć się komfortowo. W przypadku pozycji leżącej na brzuchu zwracajmy uwagę na skręconą szyję tak, aby nie znajdowała się po jednej stronie przez długi czas. Aby było przyjemniej, a masowanie szło sprawniej, możemy wspomóc się różnymi kosmetykami, które zazwyczaj mamy w domu: kremy, balsamy, oliwki czy olejki – wszystko to co spowoduje, że dłonie będą się ślizgać i będą przyjemniejsze w odczuciu. Masaż wykonujmy całą dłonią, na dużej powierzchni, nie wbijajmy paznokci, palców czy nie dociskajmy mocno ręki. Delikatnie masujmy miękkie obszary naszego ciała, zaś okolice obojczyka, pachwiny czy pachy – to miejsca, w których nieumiejętny dotyk może spowodować dyskomfort. W trakcie masażu nie otwierajmy okien, zadbajmy o umiarkowaną temperaturę w pomieszczeniu. Po masażu zostańmy w domu, tak aby będąc rozgrzanym i rozluźnionym nie wychodzić na niską temperaturę, gdyż łatwo możemy nabawić się przeziębienia!– przekonuje ekspert Mateusz Marcinkowski.

Mateusz Marcinkowski

Fizjoterapeuta

Specjalizuję się w pracy z pacjentami z problemami aparatu ruchu. Głównie są to stany po zabiegach ortopedycznych, takich jak artroskopia, czy endoprotezoplastyka stawów kolanowych, biodrowych, ramiennych. Zajmuję się rehabilitacją dzieci od 14 roku życia. Zawszę dążę do uzyskania przez podopiecznego jak największej sprawności. To oczywiście nie uda się bez Twojego zaangażowania i ciężkiej pracy. Ruch jest podstawą terapii!

Pliki do pobrania