W Carolina Medical Center dr n. med. Tomasz Kowalski, chirurg barku i łokcia, przeprowadził artroskopię stawu ramiennego. W trakcie zabiegu zastosowano innowacyjną technologię wszczepienia membrany – błony kolagenowej, która wspomaga długofalowo procesy regeneracyjne stawu i zmniejsza ryzyko ponownego urazu.
Ścięgna, czyli taśmy, które przyczepiają się do kości ramiennej, mogą ulec zerwaniu i dochodzi do tzw. uszkodzenia stożka rotatorów. U młodych osób może być to efekt silnego urazu (np. próba złapania ciężkiego przedmiotu, upadek na wyprostowaną kończynę) lub wielokrotnie powtarzanych mikrourazów (np. gra w tenisa, praca fizyczna). Wraz z wiekiem ścięgna ulegają naturalnemu osłabieniu i wystarczy nawet niewielkie przeciążenie aby doszło do zerwania. Co ciekawe, szacuje się, że ponad 30% osób powyżej 65. roku życia może mieć uszkodzone ścięgna, a większość z nich nie odczuwa żadnych dolegliwości.
Leczenie uzależnione jest od stopnia uszkodzenia ścięgna, wieku, a także aktywności pacjenta. Gdy dojdzie do całkowitego zerwania zalecana jest artroskopowa rekonstrukcja ścięgien, potocznie nazywana „naprawą”.