Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?
Badanie jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne jednak dla wielu pacjentów perspektywa pozostania w bezruchu w wąskiej i głośnej tubie rezonansu magnetycznego wiąże się z dużym stresem. Dowiedz się, jak przebiega badanie i czego możesz się spodziewać, aby nic Cię nie zaskoczyło.
Przed badaniem otrzymasz ankietę do wypełnienia, w której zostaniesz poproszony nie tylko o dane osobowe, ale również informacje na temat Twojego stanu zdrowia. Konieczne będzie również wyrażenie pisemnej zgody na wykonanie badania. Wypełnienie tej dokumentacji zajmie Ci około 15 minut dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do kliniki.
W niektórych przypadkach w trakcie badania podaje się pacjentowi dożylnie specjalny środek kontrastujący. W przypadku badań z dożylnym podaniem środka kontrastującego, zostanie założony wenflon. Następnie zostaniesz poproszony o położenie się w odpowiedniej pozycji, zależnej od wykonywanego badania, na wysuwanym stole w centrum skanera rezonansu. W celu podniesienia Twojego komfortu personel może zaopatrzyć Cię w koc i poduszkę.
Przez cały czas trwania badania nie wolno się poruszać, żeby obraz nie był zniekształcony. Wewnątrz tunelu zainstalowana jest klimatyzacja, oświetlenie oraz monitoring, dzięki któremu personel będzie z Tobą w stałym kontakcie i będzie mógł zareagować na wszelkie sygnały z Twojej strony. W razie nagłego pogorszenia samopoczucia w czasie badania, zgłoś to personelowi poprzez ściśnięcie gruszki alarmowej, który będziesz przez cały czas trwania badania trzymać w ręku.
Każda sekwencja badania rezonansem magnetycznym trwa od 1 do 8 minut. W tym czasie usłyszysz głośny, pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Przed rozpoczęciem badania personel zaopatrzy Cię w słuchawki ochronne lub stopery do uszu. W trakcie badania możliwe jest również słuchanie wybranej przez siebie muzyki czy audycji radiowej – nasza pracownia wyposażona jest w nowoczesny, specjalny system nagłaśniający, który połączony jest z iPadem.