USG Preluksacyjne

Badanie kliniczne w połączeniu z USG mające na celu wychwycenie wad stawu biodrowego w wieku niemowlęcym. W populacji europejskiej jest jednym z ważnych badań przeprowadzanych w pierwszych tygodniach życia dziecka. Jest ono bezbolesne i całkowicie nieinwazyjne. Ma ono na celu wczesne wykrycie wrodzonych wad stawów biodrowych, takich jak dysplazja stawu biodrowego i podjęcie szybkiego leczenia, na ogół zachowawczego.

Wykonanie badania USG preluksacyjnego nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest ono całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Na samo badanie USG bioderek warto ubrać dziecko w taki sposób, aby jego ubranie i rozebranie było proste, szybkie i komfortowe.

Jak wyglądania badanie USG bioderek?

Badanie składa się z dwóch części. Na początku dziecko kładziemy na boku z odpowiednio zgiętymi nogami, następnie ortopeda smaruje bioderko specjalnym żelem i przesuwa po nim głowicą, która umożliwia obejrzenie budowy stawu od środka. Czynność jest powtarzana w ten sam sposób na drugim bioderku. W trakcie drugiej części badania kładziemy dziecko na plecach, a lekarz porusza jego nóżkami na różne sposoby, aby ocenić prawidłowość ruchów. Wizyta w gabinecie trwa ok. 20 minut. Wynik badania otrzymujemy w trakcie USG i składa się ono z dwóch części – opisu i zdjęć.

Dzięki badaniu możemy zapobiec późniejszym problemom z rozwojem motorycznym oraz nauką chodzenia dziecka. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szansę na całkowite wyleczenie.

Chcesz umówić się na badanie?
Zadzwoń!

Zaleca się trzykrotne wykonanie USG bioderek w pierwszym roku życia dziecka:

  • pierwsze do 8. tygodniu życia. Czasem są wskazania do wykonania takiego badania szybciej, zwłaszcza gdy w czasie ciąży doszło do ułożenia miednicowego.
  • drugie ok. 3 miesiąca życia,
  • trzecie w okresie, kiedy dziecko zaczyna chodzić.

Ostatecznie o częstotliwości wykonania badania USG preluksacyjnego zadecyduje lekarz.