Określenia „konflikt podbarkowy” (ang. „impingement syndrome”) po raz pierwszy użył Neer w roku 1972. Opisał on sytuację, w której w czasie ruchu kości ramiennej dochodzi do uwięźnięcia tkanek miękkich, co prowadzi do bolesnego stanu zapalnego.
Analizując budowę stawu ramiennego, można zaobserwować, że pomiędzy głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki istnieje niewielka przestrzeń, przez którą przechodzi warstwa mięśni – są to mięśnie stożka rotatorów. Umożliwiają one ruchy rotacyjne ramienia oraz zgięcie i odwiedzenie w stawie ramiennym. Pomiędzy warstwą mięśniową a wyrostkiem barkowym znajduje się „poduszka” zapewniająca dobry poślizg dwóch powierzchni względem siebie. Jest to kaletka podbarkowa.
Przyczyny konfliktu podbrakowego
Konflikt podbarkowy to schorzenie, które może pojawić się u każdego, kto ma zwężoną przestrzeń podbarkową i często unosi kończynę górną ponad głową. Dlatego na zespół ciasnoty podbarkowej narażeni są głównie sportowcy, którzy uprawiają: tenis, pływanie, piłkę siatkową, podnoszenie ciężarów, rzuty oszczepem czy młotem.
Przyczyn zwężenia przestrzeni podbarkowej można wymienić kilka. Może ona na przykład wynikać jedynie z zachwiania równowagi mięśniowej, przez którą cała kość ramienna zbliża się do wyrostka barkowego. Innym powodem zwężenia jest deformacja krawędzi wyrostka barkowego z jego zagięciem ku dołowi.