Palec strzelający

Inaczej określany jako „palec trzaskający” lub „palec przeskakujący”.

Przyczyny palca strzelającego

Palec strzelający jest wynikiem pogrubienia pochewki ścięgna zginacza palca z różnych powodów. Może wystąpić pourazowo, a także jako konsekwencja chorób reumatologicznych, metabolicznych lub zaburzeń hormonalnych.
Palec strzelający dotyczy głównie osób po 40. roku życia – częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Przypadłość ta dotyka również dzieci.

Objawy palca strzelającego

Najczęstszym objawem jest ból występujący podczas „przeskakiwania” ścięgna w czasie prostowania i zginania palca oraz jego blokowanie. Wraz z wykonywaniem ruchów słyszalny jest charakterystyczny trzask. Podczas badania wyczuwany jest także guzek w okolicy pogrubionego troczka. Guz pojawia się przy podstawie palca po stronie dłoniowej i może utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Leczenie palca strzelającego

Leczenie zachowawcze palca strzelającego stosuje się u osób, u których rozpoznano schorzenie w dość wczesnym stadium. Polega na zabiegach fizykoterapeutycznych oraz podaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Czasami w leczeniu stosuje się sterydy, które podawane są bezpośrednio do pochewki ścięgna. Lekarz może zlecić także unieruchomienie palca w pozycji wyprostowanej na okres trzech tygodni. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, zaleca się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, które polega na przecięciu pochewki ścięgna w miejscu zgrubienia. Po zabiegu konieczne jest intensywne wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Zwykle nie stosuje się unieruchomienia.

lek. Karolina Stępień

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Zajmuję się głównie urazami w obrębie kończyny górnej, a także kolana i stawu skokowego. Mam duże doświadczenie w leczeniu kontuzji związanych z uprawianiem sportu. Dużą częścią mojej praktyki jest chirurgia ręki. Wykonuje zabiegi klasycznymi metodami, ale również artroskopowo. Dodatkowo zajmuję się zakażeniami w ortopedii. Moja strona internetowa: karolinastepien.pl