Ortopedia i TraumatologiaChirurgia RękiPalec strzelający
UMÓW WIZYTĘ
reka

KLINIKA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

PALEC STRZELAJĄCY

Inaczej określany jako „palec trzaskający” lub „palec przeskakujący”.

OBJAWY

Najczęstszym objawem jest ból występujący podczas „przeskakiwania” ścięgna w czasie prostowania i zginania palca oraz jego blokowanie. Wraz z wykonywaniem ruchów słyszalny jest charakterystyczny trzask. Podczas badania wyczuwany jest także guzek w okolicy pogrubionego troczka. Guz pojawia się przy podstawie palca po stronie dłoniowej i może utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

PRZYCZYNY

Palec strzelający jest wynikiem pogrubienia pochewki ścięgna zginacza palca z różnych powodów. Może wystąpić pourazowo, a także jako konsekwencja chorób reumatologicznych, metabolicznych lub zaburzeń hormonalnych.

Palec strzelający dotyczy głównie osób po 40. roku życia – częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Przypadłość ta dotyka również dzieci.

LECZENIE

Leczenie zachowawcze stosuje się u osób, u których rozpoznano schorzenie w dość wczesnym stadium. Polega na zabiegach fizykoterapeutycznych oraz podaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Czasami w leczeniu stosuje się sterydy, które podawane są bezpośrednio do pochewki ścięgna. Lekarz może zlecić także unieruchomienie palca w pozycji wyprostowanej na okres trzech tygodni. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, zaleca się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, które polega na przecięciu pochewki ścięgna w miejscu zgrubienia. Po zabiegu konieczne jest intensywne wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Zwykle nie stosuje się unieruchomienia.

dr Karolina Stępień

URAZY RĘKI I ICH LECZENIE:

Wybierz część ciała, która Cię boli i dowiedz się jak możemy Ci pomóc:

NASI PARTNERZY