Przyczyny stopy płasko-koślawej
Przyczyny są nieznane. Uważa się, że znaczenie ma wiotkość tkankowa, czyli rozluźnienie układu mięśniowo-więzadłego. Może być cechą osobniczą, ale też i elementem schorzeń układowych oraz genetycznych, takich jak np. zespół Marfana.
Objawy stopy płasko-koślawej
W większości przypadków przebiega bezobjawowo, a rodziców i opiekunów niepokoi ustawienie stóp. Jeżeli pojawiają się dolegliwości, są to przede wszystkim bóle łydek i stóp, głównie o charakterze wysiłkowym i niechęć do aktywności. Sam chód jest nieelastyczny i ciężki na skutek zmniejszenia się amortyzacji. Z czasem mogą wystąpić ograniczenia w obrębie ruchów palców, a dolegliwości bólowe mogą narastać w miarę wzrostu masy ciała. W niektórych przypadkach pojawiają się na skórze stopy modzele (odciski powodujące dyskomfort podczas poruszania się) oraz otarcia. Dodatkowo rodzice mogą zauważyć zdarte podeszwy obuwia od strony wewnętrznej, a także ich wykrzywienie czy wykoślawienie. Jeśli choroba nie została wcześnie zdiagnozowana, w miarę upływu lat, mogą pojawić się zmiany zwyrodnieniowe. Należy także nadmienić, że stopa płasko-koślawa często współistnieje z koślawością kolan.
Leczenie stopy płasko-koślawej
Leczenie stopy płasko-koślawej sprowadza się przede wszystkim do wykonywania odpowiednich ćwiczeń, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie, kształtujące skupienie podłużne i poprzeczny łuk stopy.
Stosowanie wkładek i bucików profilaktycznych ma charakter wspomagający i nie może stanowić jedynego sposobu leczenia.
W przypadkach pacjentów ze współistniejącymi bólami w obrębie stóp rozważane jest leczenie operacyjne. Najprostszym, małoinwazyjnym zabiegiem jest założenie tzw. implantu podskokowego. Jest to mała, tytanowa śrubka, która stabilizuje i utrudnia wzajemne przemieszczanie się kości skokowej i piętowej. W sytuacji zmian cięższych, utrwalonych, czy przebiegających z przykurczami ścięgien, leczenie jest bardziej złożone i obejmuje wachlarz zabiegów od osteotomii kości piętowej do usztywnienia stawów w obrębie stępu.