Charakteryzują się nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi (nadmierna kifoza piersiowa, lub zmniejszenie lordozy lędźwiowej, lub obie nieprawidłowości). Za plecy okrągłe uważa się kifozę powyżej 40 stopni mierzoną na rentgenogramach bocznych metodą Cobba.
Przyczyny pleców okrągłych
Częstą przyczyną powstawania pleców okrągłych są przeciążenia pracą statyczną prostowników grzbietu lub mięśni oddechowych, dlatego plecy okrągłe obserwuje się częściej u dzieci leczonych z powodu schorzeń płuc, takich jak astma oskrzelowa, gruźlica, rozedma czy mukowiscydoza. Wtedy wadzie może towarzyszyć także powiększenie wymiaru klatki piersiowej, czyli tzw. klatka piersiowa beczkowata. Dzieci prezentujące nadmierną kifozę mają okrągłe plecy, a w zaawansowanym stadium choroby może pojawić się u nich garb. W późniejszym okresie pojawiają się dolegliwości bólowe, spowodowane nieprawidłowymi obciążeniami kręgosłupa.
Dzieci mające „plecy okrągłe” utrzymują nieprawidłową postawę ciała. Przez dłuższy czas przebywają w pochylonej pozycji, co jest związane z zaburzeniem równowagi napięć mięśniowych mięśni grzbietu. Zwykle nie udaje się ustalić przyczyny wady, ale plecy okrągłe mogą być wynikiem innej wady kręgosłupa np. skoliozy, krzywicy, a także wady wzroku. U osób w wieku dojrzewania wada może wystąpić z powodów psychologicznych jako tzw. kifoza wstydliwa związana ze zmianami wyglądu ciała w okresie dojrzewania. U dziewczynek jest ona spowodowana cofaniem pleców z chęci ukrycia przez nie rozwijających się piersi, natomiast u chłopców pochylanie się może być związane z chęcią ukrycia nadmiernego wzrostu w stosunku do swoich rówieśników. Kifoza może tez wystąpić jako skutek urazu kręgosłupa, jego infekcji, w wyniku wad wrodzonych (sklinowaceń), a także może być związana z powikłaniami po wystąpieniu guzów.
Objawy pleców okrągłych
- osłabienie mięśni grzbietu,
- wysunięcie do przodu głowy i barków,
- ramiona są zaokrąglone,
- przykurcz mięśni klatki piersiowej,
- w bardziej zaawansowanych przypadkach także upośledzona funkcja oddechowa klatki piersiowej.
Leczenie pleców okrągłych
Warunkiem skutecznego leczenia jest zdiagnozowanie nadmiernej kifozy we wczesnym stadium, zanim dojdzie do utrwalonego usztywnienia. Podstawą jest rehabilitacja. Zalecane jest wykonywanie regularnych ćwiczeń korekcyjnych, a także spanie na średnio-miękkim materacu. Jeśli występuje ból, należy zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalnie.