Plecy okrągło-wklęsłe

Plecy okrągło-wklęsłe należą do grupy deformacji w płaszczyźnie strzałkowej i są wynikiem pogłębiania się fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, czyli kifozy piersiowej (plecy płaskie) i lordozy lędźwiowej (plecy wklęsłe).

Przyczyny pleców okrągło-wklęsłych

Wada ta jest wynikiem efektu tzw. kompensacji mięśniowej związanej z pierwotnie występującymi plecami okrągłymi, gdzie aby utrzymać prawidłową oś ciała dochodzi do odruchowego wytworzenia lordozy lędźwiowej, lub w przypadku pleców wklęsłych, gdzie zwiększenie kifozy piersiowej ma przywrócić prawidłową oś ciała. Jest to w tym przypadku efekt tzw. błędnego koła, ponieważ pogłębienie jednej krzywizny skutkuje pogłębieniem drugiej.

Objawy pleców okrągło-wklęsłych

Dzieci u których występuje ta wada postawy, mają uwypuklony brzuch i pośladki, a barki i głowa są znacznie wysunięte do przodu. Schorzenie to negatywnie wpływa na narządy wewnętrzne, w związku ze zmianami wielkości i pojemności jam ciała. Mogą pojawić się m.in problemy z oddychaniem związane zarówno z typowymi dla pleców okrągłych zaburzeniami funkcji mięśni oddechowych, ale też upośledzenie przepony związane ze zwiększeniem napięcia tłoczni brzusznej, które jest obserwowane przy plecach okrągłych.

Leczenie pleców okrągło-wklęsłych

W przypadku zdiagnozowania pleców okrągło-wklęsłych w terapii stosuje się przede wszystkim ćwiczenia rozciągające mięśnie przykurczone.