Ortopedia DziecięcaWady postawy i schorzenia kręgosłupaPlecy okrągło-wklęsłe
UMÓW WIZYTĘ
CMC_ortopedia_dziecięca_icon

KLINIKA ORTOPEDII DZIECIĘCEJ

PLECY OKRĄGŁO-WKLĘSŁE

Plecy okrągło-wklęsłe należą do grupy deformacji w płaszczyźnie strzałkowej i są wynikiem pogłębiania się fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, czyli kifozy piersiowej (plecy płaskie) i lordozy lędźwiowej (plecy wklęsłe).

OBJAWY

Dzieci u których występuje ta wada postawy, mają uwypuklony brzuch i pośladki, a barki i głowa są znacznie wysunięte do przodu. Schorzenie to negatywnie wpływa na narządy wewnętrzne, w związku ze zmianami wielkości i pojemności jam ciała. Mogą pojawić się m.in problemy z oddychaniem związane zarówno z typowymi dla pleców okrągłych zaburzeniami funkcji mięśni oddechowych, ale też upośledzenie przepony związane ze zwiększeniem napięcia tłoczni brzusznej, które jest obserwowane przy plecach okrągłych.

PRZYCZYNY

Wada ta jest wynikiem efektu tzw. kompensacji mięśniowej związanej z pierwotnie występującymi plecami okrągłymi, gdzie aby utrzymać prawidłową oś ciała dochodzi do odruchowego wytworzenia lordozy lędźwiowej, lub w przypadku pleców wklęsłych, gdzie zwiększenie kifozy piersiowej ma przywrócić prawidłową oś ciała. Jest to w tym przypadku efekt tzw. błędnego koła, ponieważ pogłębienie jednej krzywizny skutkuje pogłębieniem drugiej.

LECZENIE

W przypadku zdiagnozowania pleców okrągło-wklęsłych w terapii stosuje się przede wszystkim ćwiczenia rozciągające mięśnie przykurczone.

dr Tomasz Rawo

WADY POSTAWY
I SCHORZENIA KRĘGOSŁUPA

Specjaliści w dziedzinie:

NASI PARTNERZY