Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Typowa całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest zabiegiem stosowanym w leczeniu zmian zwyrodnieniowych. Jej celem jest usunięcie dwóch zniszczonych elementów stawu biodrowego – panewki stawowej i głowy kości udowej – oraz ich wymiana na gładkie implanty, tworzące łącznie protezę. Po odcięciu oraz usunięciu głowy i szyjki kości udowej rozwierca się jamę szpikową, a następnie wkłada do niej trzpień endoprotezy. Do miednicy implantuje się panewkę.

U młodych, aktywnych osób, kwalifikujących się do endoprotezoplastyki stawu biodrowego, standardowa proteza ulegnie z dużym prawdopodobieństwem zużyciu i zajdzie konieczność jej wymiany. Następna (rewizyjna) endoproteza jest o wiele trudniejsza do wszczepienia i ma krótszy przewidywany okres przetrwania w porównaniu z endoprotezą pierwotną.

Endoproteza wymusza ograniczenie aktywności, np. sportowej lub pracy fizycznej z powodu ryzyka zwichnięcia sięgającego 4,5% przypadków.

W Carolina Medical Center wszczepiamy jedynie implanty bioder wyprodukowane w Unii i USA.

Rodzaje endoprotezoplastyki biodra

Rodzaj zabieguOpis zabiegu
Endoprotezoplastyka całkowitaUsunięcie panewki stawowej, głowy i szyjki kości udowej. Rozwiercenie jamy szpikowej (replacing – wymiana całkowita).
Endoprotezoplastyka częściowaUsunięcie głowy kości udowej.
Kapoplastyka całkowita metodą BHRUsunięcie jedynie powierzchni stawowych i tkanek podchrzęstnych (resurfacing – wymiana powierzchni).

 

Endoprotezoplastyka biodra “szyta na miarę”

Od początku powstania celem Carolina Medical Center było podążanie za najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie ortopedii. Kiedy na świecie pojawiają się nowe metody, my staramy się jako pierwsi wprowadzać je na polski rynek. Tak jest także w przypadku nowości w endoprotezoplastyce biodra.

Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy innowacyjne protezy stawu biodrowego typu „custom made” firmy Symbios, czyli implanty dopasowane do konkretnego pacjenta. Implanty o odpowiedniej wielkości i określonym kształcie produkowane są na podstawie badań tomografii komputerowej i z wykorzystaniem technologii 3D.

Dzięki tej indywidualnej protezie nasi lekarze nie muszą ograniczać się do implantów produkowanych fabrycznie – każdemu pacjentowi mogą dopasować implant najbardziej pasujący do jego budowy anatomicznej.

dr n. med. Jacek Laskowski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Jestem specjalistą od urazów stawu biodrowego, łokciowego oraz skokowego. Jako pierwszy w Polsce wykonałem operację kapoplastyki całkowitej stawu biodrowego sposobem BHR.