Iniekcje dostawowe i okołostawowe pod kontrolą USG

Ratunek dla stawów i tkanek – złoty standard w leczeniu

Iniekcje dostawowe i okołostawowe (inaczej: zastrzyki, wiskosuplementacja) to zabiegi polegające na wstrzyknięciu leku bezpośrednio do stawu lub miejsca toczącego się procesu chorobowego. Stosuje się je głównie w leczeniu różnych schorzeń, zwłaszcza w przypadku bólu, stanu zapalnego, przeciążeń lub zmian zwyrodnieniowych. Podanie leku bezpośrednio w miejsce choroby pozwala zadziałać substancjom aktywnym tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Często iniekcje wykonuję się pod kontrolą USG – znacznie poprawia to skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.

Iniekcje dostawowe – wskazania 

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów (np. kolan, bioder, nadgarstka)
  • Zespoły przeciążeniowe stawów
  • Zespoły przeciążeniowo-zwyrodnieniowe ścięgien i więzadeł – tendinopatie, entezopatie
  • Uszkodzenia tkanek miękkich np. łąkotek, więzadeł, chrząstki niekwalifikujące się do leczenia operacyjnego
  • Stany zapalne stawów np. RZS
  • Uzupełnienie płynu stawowego po zabiegach operacyjnych

Zaufali nam

Opinia pacjenta

Michał Dąbrowski
17.06.2024
"Chciałbym w tej formie serdecznie podziękować Panu Doktorowi Tomaszowi Ziółkowi za pomoc, empatię i profesjonalne podejście w przeprowadzeniu operacji złamania nogi..."

Zalety podania leku pod kontrolą USG

  • Precyzja podania leku – lek trafia bezpośrednio do jamy stawowej lub tkanek objętych zmianami, nawet w trudnych anatomicznie miejscach.
  • Większa skuteczność terapeutyczna – skoro lek trafia dokładnie tam, gdzie trzeba, jego działanie jest szybsze.
  • Mniejsze ryzyko powikłań – pod kontrolą USG można ominąć ważne struktury tj. nerwy lub naczynia krwionośne zmniejszając ryzyko bólu, krwiaka lub infekcji.
  • Możliwość oceny tkanek lub stawu w czasie rzeczywistym – lekarz może od razu zobaczyć, czy w stawie jest wysięk, stan zapalny lub inne zmiany oraz podjąć decyzję o zastosowanym leczeniu.

Przebieg zabiegu iniekcji dostawowej

Zabieg iniekcji dostawowej lub okołostawowej trwa zaledwie kilka minut. Przed jego wykonaniem pacjent proszony jest o odsłonięcie chorego stawu. Skóra w miejscu wkłucia zostaje starannie zdezynfekowana, a dla zwiększenia komfortu możliwe jest podanie miejscowego znieczulenia, ponieważ samo wkłucie może powodować dolegliwości bólowe. Następnie lekarz, pod kontrolą USG, przy użyciu cienkiej igły wprowadza do stawu preparat leczniczy.

Po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych obowiązków, trzeba jednak unikać dużych obciążeń lub długotrwałego wysiłku.

Dobór odpowiedniego preparatu do iniekcji dostawowej pod kontrolą USG zależy od rodzaju schorzenia, postawionej diagnozy oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Współczesna ortopedia najczęściej wykorzystuje:

Kwas hialuronowy

Jest to jeden z głównych składników płynu stawowego, który podany bezpośrednio do jamy stawu, poprawia jego jakość i tym samym odżywienie chrząstki; czasowo zastępuje brakujący płyn stawowy, ma też właściwości amortyzujące. Iniekcje z kwasów hialuronowych są obecnie szeroko stosowane w leczeniu i wspomaganiu leczenia chorób chrząstki i zmian zwyrodnieniowych w stawach.

Czynniki wzrostu – osocze bogatopłytkowe (PRP)

Są to substancje, które znajdują się w naszym osoczu. Ich zadaniem jest działanie przeciwzapalne oraz stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych w organizmie. Stosowane są w przypadku zmian degeneracyjnych chrząstki, a także innych tkanek – ścięgien, więzadeł, tkanek miękkich. Stanowią też alternatywę dla osób unikających leków sterydowych.

Blokady sterydowe (glikokortykosteroidy)

Są to leki przeciwzapalne o bardzo silnym działaniu. Ich celem jest szybkie złagodzenie bólu i stanu zapalnego w obrębie stawu. Wykorzystywane w leczeniu ostrego bólu (np. RZS, dna moczanowa) oraz w przebiegu zapalenia kaletek, pochewek ścięgnistych.

Orthokine (terapia autologicznym białkiem przeciwzapalnym)

Hamuje proces zapalny i spowalnia degradację chrząstki. Krew pacjenta jest specjalnie inkubowana, co zwiększa w niej ilość antagonisty receptora interleukiny-1 (IL-1Ra) – naturalnego białka o działaniu przeciwzapalnym. czytaj więcej

N-Stride APS (Autologous Protein Solution)

Z krwi pacjenta pozyskuje się specjalną frakcję białek przeciwzapalnych i czynników wzrostu, która neutralizuje działanie interleukiny-1 (IL-1) i wspomaga naprawę chrząstki.

Metoda

Działanie główne

Rodzaj preparatu

Liczba podań

Czas działania

Kwas hialuronowy

Smarowanie, amortyzacja

Syntetyczny/naturalny

1–3 w zależności od preparatu

6–12 miesięcy

PRP

Przeciwzapalne, stymulacja regeneracji tkanek

Autologiczne osocze bogatopłytkowe

1–3

6–12 miesięcy

Sterydy

Silne przeciwzapalne i przeciwbólowe

Farmakologiczne

max 3–4/rok

Kilka tygodni–miesięcy

Orthokine

Przeciwzapalne i regeneracyjne

Autologiczna surowica bogata w antagonistę receptora IL-1

3–6

1–2 lata

N-Stride

Przeciwzapalne i regeneracyjne

Autologiczna surowica bogata w białka p/zapalne oraz czynniki wzrostu i białka anaboliczne

1

Do 2 lat

Barbotage

Pod kontrolą USG wykonuje się także barbotage. Zabieg polega na wprowadzeniu igły do złogu wapniowego (najczęściej w obrębie stożka rotatorów w stawie ramiennym) i jego rozpuszczeniu lub wypłukaniu solą fizjologiczną. Celem jest usunięcie bolesnych złogów wapnia, które powodują zapalenie stawu i ograniczenie jego ruchomości. 

Akceptacja merytoryczna

Lek. Jakub Sobczyk

Lekarz w trakcie specjalizacji

Zajmuję się leczeniem urazów sportowych oraz złamań w obrębie narządu ruchu. Główne obszary moich zainteresowań to staw kolanowy oraz staw ramienny (bark). Od wielu lat prowadzę kursy i szkolenia dla lekarzy i studentów. Regularnie uczestniczę w międzynarodowych konferencjach naukowych oraz warsztatach praktycznych stale udoskonalając swoje umiejętności.

Dowiedz się więcej