To pierwszy etap leczenia chorób urologicznych. Zespół lekarski to wykwalifikowani oraz doświadczeni urolodzy, specjalizujący się w leczeniu zachowawczym i zabiegowym raka prostaty, łagodnego rozrostu stercza, zwężeń cewki moczowej, chorób nerek, pęcherza, jak też zaburzeń erekcji oraz nietrzymania moczu.
Konsultacja urologiczna trwa zwykle 20-30 minut i zalecana jest wszystkim mężczyznom, nie tylko z dolegliwościami związanymi z oddawaniem moczu czy zwiększonym stężeniem PSA we krewi, ale także jako badania profilaktyczne!
Konsultacja rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. Następnie w ramach badania fizykalnego lekarz może przeprowadzić badanie palpacyjne (np. dotykowa ocena krocza lub podbrzusza) lub badanie per rectum (badanie dotykowe odbytu za pomocą palca). Od badania tego może także odstąpić.
Wśród badań przeprowadzonych przez urologa znajdują się też:
- cystoskopia – wprowadzenie wziernika do pęcherza moczowego. Badanie stosowane w celu diagnozowania m.in. infekcji pęcherza moczowego, kamieni nerkowych, guzów pęcherza, stanów zapalnych, czy zmian w błonie śluzowej.
- USG jamy brzusznej – badanie służy do oceny różnych schorzeń układu moczowego oraz narządów wewnętrznych. Pozwala m.in. ocenić strukturę nerek, zidentyfikować kamienne nerkowe i inne zmiany patologiczne (np. guzy, torbiele). Badanie to także często wykonuje także radiolog ultrasonografista.
- badanie urodynamiczne – służy do oceny funkcji układu moczowego, w tym pęcherza i cewki moczowej. Jest szczególnie przydatne w diagnostyce różnych problemów urologicznych, takich jak nietrzymanie moczu, częste oddawanie moczu, a także trudności w opróżnianiu pęcherza. Podczas badania lekarz ocenia: pojemność pęcherza, ciśnienie w pęcherzu, przepływ moczu.
Po zakończonym badaniu lekarz przedstawia zalecenia oraz wystawia skierowania na szczegółowe badania, np. rezonans magnetyczny prostaty lub zabieg operacyjny.
Kiedy należy zapisać się na konsultację urologiczną?
Nasz zespół specjalizuje się w diagnostyce chorób urologicznych. Dzięki nowoczesnej aparaturze, dedykowanej diagnostyce urologicznej, jesteśmy w stanie rozpoznać dolegliwości i na podstawie wyników badań dobrać odpowiednie leczenie.
- Biopsja Fuzyjna Przezkroczowa Prostaty – jest dużo bardziej precyzyjna niż tradycyjna biopsja przezodbytniczna i jest wykonywana w znieczuleniu dożylnym. Radykalnie redukuje ryzyko powikłań dzięki dostępowi przezkroczowemu (przezskórnemu) i pozwala na uzyskanie najwyższej jakości materiału histopatologicznego od oceny. Zastosowanie znieczulenia krótkiego dożylnego – maksymalizuje precyzję pobrania, a zabieg pobrania jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Połączenie obrazów z badania ultrasonograficznego i rezonansu magnetycznego prostaty podczas zabiegu jest jedną z najnowocześniejszych technik diagnostycznych w urologii. Przeczytaj więcej o biopsji fuzyjnej prostaty
- Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty – wykonywany jest w przypadku diagnostyki w kierunku raka prostaty, najczęściej w przebiegu elewacji stężenia PSA we krwi. Jego celem jest zlokalizowanie ewentualnych nieprawidłowych ognisk w obrębie narządu do biopsji fuzyjnej przezkroczowej oraz ustalenie, czy widoczne zmiany nowotworowe są ograniczone do gruczołu. Równocześnie ocenia się w tym badaniu także okoliczne węzły chłonne.
- Pozytonowa tomografia emisyjna z oznakowaniem PSMA (PSMA-PET) – pozwala na wybitnie dokładne uwidocznienie zaawansowania miejscowego oraz odległego w przypadku raka prostaty, pozwalając optymalnie dobrać odpowiednią terapię, co kluczowe, jest czułe już przy bardzo niskich wartościach stężenia PSA i jest specyficznie dla raka prostaty – w odróżnieniu od tradycyjnych znaczników.