Ortopedia i TraumatologiaStaw skokowy
UMÓW WIZYTĘ
staw skokowy

KLINIKA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

STAW SKOKOWY

Staw skokowy łączy kości podudzia (piszczelową i strzałkową) ze stopą. Jest to jeden z bardziej skomplikowanych fragmentów układu kostno-stawowego człowieka. Nic więc dziwnego, że często dochodzi do urazów w jego obrębie.

Anatomicznie dzielimy ten staw na staw skokowy górny i dolny. Część górna tego stawu to połączenie kości piszczelowej oraz strzałkowej tworzących powierzchnię wklęsłą, zaś bloczek kości skokowej tworzy wypukłą część stawu. Natomiast staw skokowy dolny zbudowany jest z kości skokowej, piętowej oraz łódkowatej.

Leczenie urazów stawu skokowego w pierwszym stadium opiera się na leczeniu zachowawczym, czyli stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych oraz odpowiedniej rehabilitacji. W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów podejmowana jest decyzja o leczeniu operacyjnym.


Przykładowe procedury wykonywane w Carolina Medical Center w obrębie stawu skokowego:

  • artroskopia stawu skokowego/ z reinsercją przyczepu więzadła/ ze stabilizacją,
  • endoprotezoplastyka stawu skokowego,
  • osteotomia w obrębie stopy i stawu skokowego,
  • złamanie końca dalszego kości piszczelowej – skomplikowane, przezstawowe,
  • endoskopia kaletki głębokiej Achillesa – huglund,
  • stabilizacja więzozrostu piszczelowo-strzałkowego Tight rope,
  • szew pierwotny ścięgna, wtórne zeszycie ścięgna,
  • uwolnienie ścięgna – tenoliza,
  • rewizja częściowego uszkodzenia ścięgna Achillesa,
  • zeszycie całkowitego uszkodzenia ścięgna Achillesa/głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego,
  • złamanie kostki bocznej/ z uszkodzeniem więzozrostu,
  • złamanie kostki bocznej i przyśrodkowej/ z uszkodzeniem więzozrostu.

ARTROSKOPIA STAWU SKOKOWEGO

Jest to minimalnie inwazyjna metoda operowania stawów, wykorzystywana także w przypadku urazów stawu skokowego.

Artroskopia to wcale nie taka znów „nowinka”, bo pierwsza artroskopia została wykonana prawie 100 lat temu, w 1918 roku! Wtedy jednak artroskopia traktowana była głównie jako metoda diagnostyczna pozwalająca na „zajrzenie” do stawu niejako przez „dziurkę od klucza”. Obecnie stosowana jest przede wszystkim jako metoda leczenia, pozwalająca na wykonywanie wielu procedur wewnątrz stawu, w tym min. rekonstrukcję więzadeł czy naprawę chrząstki.

Przewagą artroskopii nad tradycyjnymi metodami operowania jest to, że nie trzeba stawu całkowicie otwierać. Zazwyczaj wystarcza kilka (najczęściej 2-3) niewielkich (pół cm) nacięć, przez które wprowadza się do stawu kamerę i narzędzia. Dzięki temu powrót do zdrowia może być znacznie szybszy, blizny zupełnie niewidoczne, a uszkodzenie tkanek otaczających staw minimalne.

CMC_Artroskopia_stawu_skokowego

Opis: Artroskopowo można zarówno zrekonstruować uszkodzone więzadło, jak i replantować oderwany fragment kości. Na zdjęciu widoczny jest obraz artroskopowy reinsercji oderwanego więzadła strzałkowo-skokowego przedniego (po skręceniu stawu skokowego).

CMC_kamera_artroskopowa

Opis: Standardowa kamera artroskopowa ma jedynie 4 mm średnicy. W stawie skokowym używa się też czasami jeszcze mniejszych kamer – o średnicy 2,8 mm.

W zasadzie można wykonać artroskopię dowolnego stawu w ciele człowieka zaczynając od tych dużych, jak kolano czy biodro, poprzez staw skokowy, a kończąc na najmniejszych stawach międzypaliczkowych palców stóp. W tym wszystkim staw skokowy nie jest więc nawet najmniejszym stawem, który można leczyć w ten sposób.

dr Urszula Zdanowicz

URAZY STAWU SKOKOWEGO I ICH LECZENIE:

Wybierz część ciała, która Cię boli i dowiedz się jak możemy Ci pomóc:

NASI PARTNERZY