Operacje migdałków u dzieci

Twoje dziecko często choruje? Masz dość przewlekłych infekcji, które ciągną się przez całą jesień i zimę? Dziecko oddycha przez usta, a nie przez nos? A może chrapie? Skonsultuj dziecko z laryngologiem i sprawdź, czy źródłem problemów nie są migdałki!

Migdałki odpowiadają za ochronę organizmu przed patogenami i stoją na pierwszej linii frontu w walce z wirusami lub bakteriami, które wdychamy lub połykamy. Jeśli muszą pracować intensywnie – co dzieje się w okresie wzmożonego rozwoju dziecka, szczególnie od 2. do 5. roku życia – powiększają się, by lepiej pełnić swoją funkcję. Paradoksalnie jednak, to ich nadmierne powiększenie (a dotyczy ono zwłaszcza trzeciego migdałka), zamiast chronić przed chorobami, staje się czasem źródłem problemów ze zdrowiem.

Nie czekaj na jesienne infekcje - zaplanuj zabieg w okresie letnim

Mniejsze ryzyko infekcji

Suchsze powietrze i mniejsza liczba wirusów niż w sezonie jesienno-zimowym sprzyjają szybszemu powrotowi do zdrowia. Latem dzieci rzadziej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych.

Łatwiejsza organizacja opieki

Dziecko nie musi opuszczać zajęć w przedszkolu ani szkole. Wakacje to też idealny czas na spokojny odpoczynek, bez presji. Rodzice mogą odczuwać mniejszy stres związany z codzienną logistyką i obowiązkami.

Lepszy start w nowy rok szkolny

Usunięcie migdałków może poprawić jakość snu, koncentrację i ogólne samopoczucie dziecka.

Zmniejszenie liczby infekcji = mniej nieobecności w nowym roku szkolnym.

Krótsze terminy i większa dostępność

Latem mamy większą dostępność terminów konsultacji oraz zabiegów operacyjnych. Wizytę możesz umówić online lub dzwoniąc na infolinię naszego szpitala.

10% rabatu na zabiegi

Od 23.06 do 29.08 obowiązuje 10% rabat na zabiegi w obrębie migdałków u dzieci.

Operacje migdałków - metody usuwania migdałków

Usunięcie migdałka gardłowego (adenotomia endoskopowa)

Przeprowadzana jest w warunkach oddziału chirurgii jednego dnia, co pozwala małemu pacjentowi w tym samym dniu po zabiegu wrócić do domu. Chirurg wprowadza przez jamę nosową endoskop zakończony kamerą. Wyświetla ona w czasie rzeczywistym operowane miejsce. Dzięki temu cała procedura wykonywana jest pod kontrolą wzroku, co pozwala na precyzyjne usunięcie migdałka gardłowego bez uszkodzenia okolicznych struktur. Zaletą metody endoskopowej jest to, że można precyzyjnie zamknąć naczynia krwionośne, które mogłyby być źródłem krwawień pooperacyjnych.

Częściowe usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillotomia)

Polega na usunięciu przerośniętych części migdałków podniebiennych wystających poza łuki podniebienne. Tonsillotomię wykonuje się przede wszystkim u dzieci przy nadmiernym przeroście migdałków, ale bez cech stanu zapalnego. Zmniejszenie migdałków podniebiennych jest zasadne w przypadku ich znacznego przerostu, ale bez wywiadu nawracających zapaleń (anginy, ropni okołomigdałkowych) oraz powikłań odległych.

Całkowite usunięcie migdałków podniebiennych (Tonsillektomia)

Jest to rutynowy zabieg chirurgiczny, pozwalający trwale rozwiązać problem przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych, szczególnie gdy metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych efektów. Zabieg może być wykonany zarówno w znieczuleniu ogólnym, wówczas pacjent jest układany w pozycji leżącej z odgiętą do tyłu głową, jak i w znieczuleniu miejscowym w pozycji siedzącej. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek.

W naszym szpitalu wykonujemy także adenotonsillotomię – usunięcie migdałka gardłowego i przycięcie migdałków podniebiennych – metodą klasyczną lub endoskopowo.

Dodatkowe procedury, które może wykonać operator w trakcie zabiegu, czyli np. tympanopunkcja (nakłucie błony bębenkowej w uchu środkowym), czy drenaż uszu (drenaż wentylacyjny jam bębenkowych) także będą rabatowane.

Poznaj naszych operatorów - otolaryngologów dziecięcych

Laryngolodzy dziecięcy

Zobacz terminy wizyt
lek. Ireneusz Bąk
lek. Ireneusz Bąk

Otolaryngolog, Chirurg Głowy i Szyi

Lek. Edyta Witkowska
Lek. Edyta Witkowska

Specjalista otolaryngologii

Dr n. med. Iwonna Gwizdalska
Dr n. med. Iwonna Gwizdalska

Specjalista otolaryngologii

Dr n. med. Emilia Karchier
Dr n. med. Emilia Karchier

Specjalista otolaryngologii

Dr n. med. Paweł Szwedowicz
Dr n. med. Paweł Szwedowicz

Specjalista otolaryngologii

Lek. Agata Wasilewska
Lek. Agata Wasilewska

Otolaryngolog, Laryngolog dziecięcy

Trzy powody, dla których warto nam zaufać

1
Kompleksowa opieka dla dzieci

Zapewniamy konsultacje chirurgiczne, diagnostykę obrazową oraz szeroki zakres zabiegów. Przeprowadzamy zabiegi w ramach chirurgii jednego dnia, dzięki czemu pacjenci mają możliwość powrotu do domu tego samego dnia, co operacja, unikając długotrwałej hospitalizacji. Dodatkowo dostosowujemy datę operacji do potrzeb rodzica i zapewniamy szybkie terminy zabiegów.

2
Bezpieczeństwo i zapewnienie bliskości

Wiemy, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa i spokoju szczególnie związane z zabiegami na bloku operacyjnym. Rodzice mogą przebywać z dzieckiem aż do końca podania znieczulenia (zaśnięcia dziecka), a także są obecni podczas wybudzania na sali pooperacyjnej. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć stres związany z zabiegiem.

3
Komfortowy pobyt w szpitalu

Oddział dziecięcy to przestrzeń, która łączy nowoczesność z komfortem – oddział wyposażony jest w pokoje jednoosobowe lub dwuosobowe z prywatną łazienką oraz fotelem wypoczynkowym dla opiekuna. W salach znajdują się bezpłatne telewizory, zabawki i książeczki dla dzieci. Na oddziale znajdują się także strefa relaksu oraz aneks kuchenny, w którym rodzic może napić się kawy lub herbaty.

Zobacz, jak wygląda Oddział Chirurgii Dziecięcej