W Carolina Medical Center przywiązujemy szczególną wagę do leczenia dzieci. Zajmujemy się diagnozowaniem oraz kompleksowym leczeniem schorzeń narządu ruchu, m.in. wad wrodzonych, wad postawy, urazów i deformacji, wykorzystując nowoczesne metody leczenia. Przyjmujemy Pacjentów od 3 r.ż.
90 proc. dzieci w Polsce posiada wadę postawy, zwłaszcza dotyczy to kolan, bioder i kręgosłupa, alarmują specjaliści Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka. Z roku na rok, można zaobserwować narastającą skalę problemu. Potwierdza to m.in. raport Health Behaviour in School-aged Children 2012 (HBSC), który został opracowany wraz ze specjalistami z Instytutu Matki i Dziecka. Według niego młodzież narażona jest na nabycie wad postawy i innych schorzeń ortopedycznych, ze względu na coraz większą liczbę przyczyn, które je powodują. Zaliczyć do nich można siedzący tryb życia, brak ruchu, nieodpowiednią dietę (przez ostatnie dziesięciolecia wzrosła liczba otyłych dzieci i nastolatków), a nawet niewłaściwe oświetlenie podczas czytania czy zły tornister.
W ortopedii dziecięcej wyróżnia się dwa etapy, w których wzmożone jest ryzyko nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa:
- wiek wczesnoszkolny, w którym dzieci zmieniają swoje przyzwyczajenia. Wady postawy w tym okresie mogą być skutkiem niedostosowania biurka do potrzeb dziecka czy zbyt ciężkiego tornistra. Występują trudności z przybieraniem postawy ogólnej.
- wczesna nastoletniość, w którym problemy spowodowane są dużym skokiem wzrostu skutkującym zmianami w położeniu środka ciężkości i w proporcjach ciała.
Ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wrodzonych oraz wad nabytych, a także urazów i kontuzji sportowych występujących u dzieci. Ortopedia dziecięca różni się w dużym stopniu od ortopedii dla dorosłych. Schorzenia czy urazy u dzieci mają inny charakter oraz przebieg. Należy także podkreślić, że choroby narządu ruchu różnią się w zależności od wieku dziecka – inne występują w wieku wczesnoszkolnym czy nastoletnim. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o stan zdrowia dziecka na każdym etapie życia. Wykonanie odpowiednich badań, przeprowadzanie bilansu zdrowia w zalecanych przez pediatrów okresach, powinno być priorytetem dla każdego rodzica. Zarówno w ortopedii, jak i w innych specjalizacjach, ważny jest czas – wczesne wykrycie wady czy schorzenia przyspiesza znacznie proces leczenia, a także zwiększa szanse na powrót dziecka do zdrowia.