Dobór metody leczenia uzależniony jest od postawionej diagnozy, a także wieku, sprawności i oczekiwań pacjenta. Inna metoda leczenia proponowana jest osobom młodym, które chcą wrócić do aktywności sportowej, a inna osobom starszym, którym zależy na życiu bez bólu.
Staw kolanowy można leczyć zachowawczo, stosując leczenie farmakologiczne lub wykorzystując odpowiednie metody rehabilitacyjne. Niekiedy pomocna jest również medycyna regeneracyjna. Zmniejsza ona dolegliwości bólowe, wzmacnia i odciąża kolano. Jej zastosowanie przyspiesza zdolności regeneracyjne chorego stawu.
- Wiskosuplementacja – jest to zabieg wstrzyknięcia do chorego stawu naturalnej substancji tzw. kwasu hialuronowego. Jest to składnik płynu maziowego, który występuje w postaci mazi. Jego zadaniem jest nawilżenie chrząstki i ochrona wszystkich elementów stawu przed uszkodzeniami. Jeśli jest go za mało, szybciej dochodzi do uszkodzeń. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego łagodzi i likwiduje dolegliwości bólowe.
- Koncentraty płytkopochodnych czynników wzrostu – jest to substancja, która znajduje się w osoczu krwi. Uzyskuje się je, odwirowując i odpowiednio preparując próbkę krwi każdego pacjenta. Następnie podaje się je bezpośrednio do stawu. Czynniki wzrostu stymulują gojenie uszkodzeń w organizmie.
W przypadku zaawansowanych schorzeń stawu kolanowego lub kiedy dochodzi do poważnych urazów konieczna jest operacja.
W Carolina Medical Center kierujemy się zawsze dobrem pacjenta, dlatego stosujemy nowoczesne, małoinwazyjne techniki operacyjne, określane przez ortopedów jako “preserving surgery”. Są to metody, dzięki którym pacjenci nie odczuwają braku czucia głębokiego w mięśniach i ścięgnach oraz zachowują własny staw. Są one dedykowane głównie osobom młodym, które chcą za wszelką cenę pozostać aktywne fizycznie.
Jedną z metod, pozwalających ocalić staw pacjenta, jest artroskopia stawu kolanowego. Umożliwia ona diagnostykę stawu, przeprowadzenie operacji i usunięcie przyczyny bólu. W trakcie artroskopii wykonywane są różne procedury, m.in.: rekonstrukcja więzadeł (np. rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, rekonstrukcja wielowięzadłowa), rekonstrukcja chrząstki, szycie lub naprawa łąkotki (usunięcie uszkodzonego fragmentu łąkotki), usunięcie ciał wolnych ze stawu.
Wśród operacyjnych metod leczenia stawu kolanowego wyróżniamy osteotomię, potocznie nazywaną “kontrolowanym załamaniem”. Ma ona za zadanie zminimalizować postęp zmian zwyrodnieniowych oraz stanowi alternatywę do bardziej inwazyjnych operacji.
W zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej szanse na wyleczenie oraz powrót do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym daje endoprotezoplastyka stawu kolanowego. Przeprowadzana jest u pacjentów, u których nie sprawdziły się inne metody leczenia oraz występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu techniką artroskopii.