Staw ramienny odpowiada za największy zakres ruchu ze wszystkich stawów człowieka. Jest to staw kulisty i w związku z tym jest on szczególnie narażony na kontuzje, które powstają w trakcie codziennych czynności, jak mycie okien czy praca w ogrodzie, lub w trakcie aktywności fizycznej (np. pływanie, tenis, siłownia).
Dolegliwości bólowe barku są bardzo powszechne i mogą przydarzyć się każdemu, niezależnie od wieku. Mogą być wynikiem przeciążeń, urazów, nieprawidłowej postawy ciała, a także zmian zwyrodnieniowych, zwłaszcza po 60. roku życia.
Ból barku może być ostry lub przewlekły. Ten pierwszy pojawia się nagle i jest związany z narastaniem obrzęku po urazie. Może być też spowodowany gwałtownym zapaleniem (np. w ataku dny moczanowej). W tej sytuacji wymagana jest pilna pomoc lekarska oraz wizyta na ostrym dyżurze ortopedycznym.
Najczęściej jednak ból barku jest przewlekły i okresowo się nasila. Równocześnie mogą pojawić się inne dolegliwości jak np. trudności z zasypianiem na jednym boku, uczucie zesztywnienia, mrowienia, a także ograniczona ruchomość całego stawu, która uniemożliwia normalne poruszanie całą kończyną górną.